Yeni gol rekoru yükleniyor

Fenerbahçe bu sezon dördüncü kez bir maçta 5 ve üzeri gol attı. Sarı-lacivertliler şimdiden 103 gollü rekoru egale edeceklerini söyleyebilirler.
Peki bunca golü nasıl atıyorlar? İsterseniz hikayeyi, “Bu sezon büyüklere kafa tutabilen Anadolu kaplanı yok” diye de okuyabilirsiniz. Ama bu şimdiden 56 gol sayısına ulaşmış ligin liderinin oyununu göz ardı etmek olur. O yüzden biz, Fenerbahçe nasıl böyle çok gol atabiliyor ona bakalım.
Varan 1 futbolun klişe tanımlarından biri olan “Komple 9” tanımının vücut bulmuş hali Dzeko’ya sahipler. O Dzeko da oyun aklına, pozisyon bilgisine, keskin bir bitiriciliğe ve liderlik özelliklerine sahip.
Varan 2 İrfan Can hızı. Yetenek konusunda İrfan ve Cengiz yarışa girse, belki kimin kazanacağını kestiremeyiz. Ama dün İrfan önce topu kontrol etmeden kafayla verdiği pasla, sonra hızlı kullandığı taçla gösterdi ki, oyunu hızlı düşünen ve hızlı oynayan oyuncu takımına golü attırır. Cengiz şimdi formayı alması için sadece atması değil attırması da gerektiğini düşünüyordur.
Varan 3 Szymanski gibi hareketli bir merkez forvet. Sadece orta sahayı forvete bağlama hareketliliği değil, Dzeko’nun boşalttığı alana hareketlenmesi, top rakipteyken baskı için hareketlenmesi ve topa maksimum verimlilikle dokunması…
Fred’in oyunun nasıl kalbi olduğundan, Ferdi’nin bitmeyen enerjisinden, yedek Batshuayi’nin tüm kaprislerine rağmen girdiği maçlarda gol atmadan bırakmamasından veya yeni transfer Bonucci’nin nasıl bir savunmadan oyun kurucu veya penaltı kullanma canavarı olduğundan bakın bahsetmiyorum bile.
Mert, Osayi’yi, Cengiz, İrfan’ı aratmıyor, Jayden stoperde idare ediyor. Konya belki kriter değil ama King bile, “Tadic yok” dedirtmedi. Fenerbahçe sadece ilk 11’iyle değil, geniş kadrosuyla da komple bir takım ve finale yürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx