Teröristler böyle vuruldu! Etkisiz hale getirilen PKK’lı sayısı 45’e yükseldi

Pençe-Kilit Harekat bölgesindeki saldırının ardından hava harekatları ve kara ateş destek vasıtalarıyla vurulan hedeflerde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 36 oldu.

Dolmabahçe’deki Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki zirvenin ardından İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ‘Hain saldırı sonrası başlatılan operasyonlarda Irak’ın kuzeyinde 36, Suriye’nin kuzeyinde 9 olmak üzere toplam 45 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bu mücadelemiz son terörist etkisiz hale getirilinceye, Irak ve Suriye’deki terör bataklıkları tamamen kurutuluncaya kadar devam edecektir.’ denildi.

MSB YENİ GÖRÜNTÜLER PAYLAŞTI

Bakanlık 29 terör hedefinin imha edildiği operasyonun yeni görüntülerini de paylaştı.

MSB açıklamasında, ‘Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki teröristlere ait 29 hedefin dün gece Hava Kuvvetlerimiz tarafından başarılı şekilde imha edildiği operasyondan görüntüler’ denildi.

BAKAN GÜLER VE KOMUTANLAR SINIRA GİTTİ

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Pençe-Kilit Harekât bölgesinde şehit verdiğimiz terör saldırısının ardından beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve Kuvvet Komutanları ile Şırnak’a gitti.

BİRLİK KOMUTANLARI İLE TOPLANTI YAPILDI

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve TSK komuta kademesi, Şırnak’ta şehitler için düzenlenen törenin ardından 23’üncü Piyade Tümen Komutanlığı’nda, birlik komutanları ile toplantı gerçekleştirdi. Harekat merkezinde, Pençe-Kilit bölgesindeki son duruma ilişkin bilgi alan Bakan Güler, operasyon bölgelerinde yapılacak çalışmalara ilişkin talimatlar verdi. Bakan Güler, daha sonra Güvenlik Toplantısı’na katılmak üzere İstanbul’a gitti.

29 HEDEF İMHA EDİLMİŞTİ

MSB tarafından gece saatlerinde yapılan açıklamada, “PKK/YPG/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek; Irak ve Suriye kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak kuzeyindeki Metina, Hakurk, Gara ve Kandil bölgeleri ile Suriye kuzeyinde bulunan terörist hedeflerine 13 Ocak 2024 saat 00.30’da Hava Harekâtları icra edilmiş, icra edilen Hava Harekâtları ile Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerinde bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve petrol tesislerinden oluşan 29 hedef imha edilmiştir” denilmişti.

Açıklamanın devamında, “İcra edilen bu harekâtlarda, azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir. Bu harekâtlar sırasında; masum insanların, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır” ifadelerine yer verilmişti.

TERÖR HEDEFLERİ BAŞARIYLA İMHA EDİLDİ

Açıklamada ayrıca harekatı gerçekleştiren Hava Kuvvetlerine ait uçakların Irak ve Suriye kuzeyindeki terör hedeflerini başarılı şekilde imha ettikten sonra emniyetle üslerine döndüğü belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir