Lampedusa’da mülteci teknesi battı: 2 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, 20 Kasım Pazartesi günü İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında mülteci teknesinin batması sonucu 2 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybettiğini, sekiz kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

Reuters’ın haberine göre, Tajani, “42 kişiyi kurtardık. Ancak maalesef kurtarma gemisindeki 2 yaşındaki kız çocuk limana varmadan önce hayatını kaybetti” diye konuştu. İtalya Parlamentosu’nun alt kanadında açıklamalarda bulunan Tajani, kazadan kurtulanların anlattıklarına dayanarak sekiz kişinin kayıp olduğunu, kayıp kişiler için başlatılan arama-kurtarma çalışmalarının tekne ve helikopterlerin katılımıyla sürdüğünü belirtti.

SEKİZ KAYIPTAN İKİSİ ÇOCUK

AGI haber ajansı, kayıp sekiz kişinin arasında iki çocuğun da bulunduğunu aktarırken, Adnkronos haber ajansı, olaya ilişkin haberinde 11 mülteci teknesinin dün Lampedusa’ya vardığını ve adaya bir gün içinde 800’den fazla mülteci getirdiğini yazdı.

İtalya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, İtalya’ya deniz yoluyla yaşanan mülteci gelişlerinde bu yıl bir artış yaşanıyor. Bakanlığın verilerine göre, Ocak 2023’ten bugüne kadar İtalya’ya yaklaşık 150 bin mülteci geldi. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı yaklaşık 94 bindi. Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) verilerine göre, bu yılın başından bugüne kadar Kuzey Afrika’dan Akdeniz üzerinden İtalya veya Malta’ya geçmeye çalışan yaklaşık 2 bin 200 kişi hayatını kaybetti ya da denizde kayboldu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx