Kübra Par’ın ‘Dünyaca Ünlü’ Bulmayıp Dudak Büktüğü Sanatçıyı Tanıyalım!

HaberTürk’ten ayrılarak TV100’e geçen sunucu Kübra Par’ın, çalıştığı kanalda yaptığı yayın sırasında, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Kadıköy Süreyya Operası’nda dinlemeye gittiği ve operanın bitiminde saygı amacıyla reverans yaparak elini öptüğü, uluslararası alanda tanınmış soprano Pervin Chakar hakkındaki sözlerine eleştiri yağdı.

Bu yoğun eleştirilerin ardından Par bir paylaşım daha yaparak, “Yorumumun Pervin Chakar’ın Kürt kimliği ile zerre ilgisi yok. İtirazım günlerdir, “dünyaca ünlü soprano, diye tanıtılmasına” diyerek görüşünü savundu. Par, Özel’in Chakar’ın elini öpmesinin “siyasi bir hareket” olduğunu öne sürdü.

“KARİYERİNİ İTALYA’DA SÜRDÜRDÜ….MOZART’IN OPERALARINDA SAHNE ALDI”
Türkiye sınırlarından çıkarak uluslararası alana açıldığı opera kariyerini çoğunlukla İtalya’da geçiren Chakar, buradaki ilk performansını 2006 yılında, 1887’den beri sahnelenen Werther Operası’nda Milano’daki Teatro Rosetum sahnesinde gerçekleştirdi. Perugia ve Citta di Castello’da Mozart’ın Der Schauspieldirektor Operası’nda da roller üstlenen Chakar hakkında Par yayındaki konuşmasında “Yani dünyaca ünlü bir soprano olur, biz de deriz ki Özgür Özel haklı, bir sopranon önünde eğiliyor” ifadesini kullanmıştı.

“TRT KURDİ’DE EN ÇOK ÇIKAN SANATÇILARDAN BİR TANESİ”
Pervin Chakar’ın Kürt kimliği ve düşünceleri üzerinden iktidar çevrelerinde hedefe oturtulan Özel, şöyle devam etti: “Ayrıca birileri buradan bir şey üretmeye çalışıyor. TRT Kurdi’de Pervin Hanım en çok çıkan sanatçılardan bir tanesi.”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, soprano Pervin Chakar ve piyanist Paolo Villa’nın Kadıköy Süreyya Operası’nda düzenlediği “Bir Opera Gecesi” dinletisine katılmıştı.

PERVİN CHAKAR KİMDİR?
Chakar’ın müzik hayatı Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde başladı. Müzik öğretmeninin anne babasına kızlarının sesinin güzel olduğunu söylediği Perven Chakar, Bismil Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği yarışmaya katılarak 14 yaşında birinci oldu.

Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde müzik bölümüne kaydolan Chakar, o günleri, “Hayatım burada birden değişti, müzik ile asıl tanışmam bu liseye kaydolmam ile başladı” diye anlatır.

Müzik eğitimine 1990’lı yılında Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başlayan Chakar, 2003 yılında Ankara’da Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Bölümü Şan Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.

Mezzo-Soprano Oylun Erdayı’dan özel şan dersleri aldı. Pervin Chakar, opera hayatının en önemli dönüm noktasını Ancona Opera Akademisi’ne girmeye hak kazanması ile yaşadı. Ancona’da Accademia D’arte Lirica’da, Perugia’da Accademia Musicale Umbria’da William Matteuzzi, Carmen Gonzalez, Sergio Bertocchi ve Michela Sburlati ile çalıştı.

2007 yılında Perugia F. Morlacchi Konservatuarı’ndan üstün derece ile diploma aldı. Luciana Serra, Montserrat Cabellé, Mietta Sighele, Veriano Lucchetti, Tiziana Fabbricini ve Lella Cuberli’nin masterclass çalışmalarına katıldı.

Sahneye ilk kez 2005 yılında Uluslararası Eskişehir Müzik Festivali’nde Carl Orff’un Carmina Burana eserinde solo soprano olarak çıkan Pervin Çakar, aynı yıl Handel’in Deidamia eserinde Nerea rolünde Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde yer aldı.

İtalya’daki ilk performansını 2006’da Werther Operası’nda Sophie rolünde Milano’daki Teatro Rosetum sahnesinde gerçekleştirdi. Perugia ve Citta di Castello’da Mozart’ın Der Schauspieldirektor Operası’nda Madame Herz rolünde ve 2007’de Lecce, Teatro Politeama Greco için Der Rosevkavalier’de Marianne/Duenna rollerinde sahne aldı.

Uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazanan Pervin Çakar, 28. Uluslararası Mari Caniglia Opera Yarışması’nda 1.lik (2011), New York Lotte Lehmann Vakfı özel ödülü yılın en iyi kadın sesi (2011), 4. Milano Magda Olivero Opera Yarışıması’nda 2.lik (2010), 11. Tiran Marie Kraja Opera Festivali Yarışması’nda 2.lik (2010), 6. Leyla Gencer Opera Yarışması’nda 3.lük (2010) ödüllerini aldı. Yine Rigoletto (Gilda) rolüyle 2. Primo Palcoscenico ve 3. Giovanni Pacini yarışmalarında birincilik ödüllerine değer görüldü. Civico de La Spezia’da ve A. Bonci di Cesena Tiyatrolarında sahne aldı.

2008-2009 yılları arasında 60. As. Li. Co. Opera Yarışması’nda finalist oldu. Hansel und Gretel’de Gretel rolünü, Teatro Sociale Como, Teatro Grande Bresci, Teatro Fraschini Pavia, Teatro degli Arcimboldi Milano, Teatro Ariosto Reggio Emilia, Teatro Comunale Bologna ve Teatro Giusepp Verdi’de sahneledi. 2009 yılında Major etiketiyle DVD olarak da piyasaya sürülen Teatro La Fenice sahnesindeki Maria Stuarda’da Anna Kennedy rolünü üstlendi. 2008 yılında Musica Riva Festivali’nde Rigoletta’da Gilda rolü ve 2009 yılında 58. Wexford Festivali’nde La Cambiale di Matrimonio’da Fanny rolü ile uluslararası alanda ses getirdi. 2010 yılında Teatro Alla Scala’da, Daniele Gatti yönetiminde Alban Berg’in Lulu eserinde Eine Funfzehnjahrige rolü ile yer aldı. 2009 yılında Teatro Giuseppe Verdi Trieste’de bir gala konseri gerçekleştirdi.

36. Della Valle D’Itria di Martina Franca Festivali’nde Alessandro Scarlatti’nin Messa di Santa Cecilia eserinde soprano solo olarak bir konser dizisi gerçekleştirdi. Ayrıca Şef Sascha Goetzel yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Leyla Gencer Anısına adlı konserde yer aldı, şef Işın Metin yönetiminde Ankara Bilkent Senfoni Orkestrası ile Yiğit Aydın’ın Saygun-Emre Operası’nda Nilufer rolünü seslendirerek dünya promiyerini gerçekleştirdi. Marco Boemi yönetiminde World Youth Orkestra ile Musica Riva Festival’de Carmina Burano sahne kantatinda soprano soloyu seslendirdi, ayrıca İspanya’da Soprano Montserrat Caballé’nin organize ettiği bir konserde yer aldı. Pavarotti Vakfı’nın düzenlediği San Petersburg Oktiabrsky Hall’de ve Moskova Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirilen şef Fabrizio Maria Carminati yönetimindeki Moskova Filarmoni Orkestrası ve San Petersburg Senfoni Orkestrası ile konserlerde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx