Kosova’nın kuzeyinde ele geçirilen silah ve mühimmatlar

AA

topraklarına izinsiz şekilde giren Sırp gruba, polisin müdahalesi devam ediyor.

Ülkenin kuzeyindeki Mitroviça’daki polis kampında düzenlenen basın toplantısında, Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla ile Kosova Polisi Genel Müdürü Gazmend Hoxha açıklamalarda bulundu.

Sveçla, dün Banjska’da yaşananların, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Sırbistan’ın devlet kurumları tarafından organize edilen, finanse edilen ve her şekilde desteklenen gruplarla ilgili olduğunu söyledi.

“Sırbistan’dan teröristleri teslim etmesini istiyoruz”

Kosova’ya yönelik çok ciddi bir eylemin önlendiğini ve Sırbistan’dan saldırganları Kosova makamlarına teslim etmesini talep eden Sveçla, şu ifadeleri kullandı:

Şu ana kadar edinilen bilgilere göre 6 yaralı terörist (Sırbistan’daki) Novi Pazar Hastanesinde tedavi görüyor ve Sırbistan’dan bu terörist eylemleri nedeniyle adalete hesap vermeleri için onları Kosova makamlarına teslim etmesini istiyoruz.

Aynı şekilde bu grubun Sırbistan’a kaçmayı başaran herhangi bir üyesini de Sırbistan’dan teslim etmesini istiyoruz.

Ele geçirilenlerin arasında Sırbistan için üretilmiş askeri silahlar da bulunuyor

Silahların miktarına bakıldığında, Sırbistan’ın Kosova’yı istikrarsızlaştırmaya yönelik olaylara yüzlerce insanı dahil etme planının başarısız olduğunu vurgulayan Sveçla, el konulan silahlar arasında Sırbistan için 2021’de üretilmiş askeri silahların da bulunduğunu vurguladı.

Sveçla, edinilen bilgiye göre, polise saldıran grup üyelerinden bazılarının, Kosova’nın bu yıl terör örgütü olarak ilan ettiği “Kuzey Tugayı” ve “Sivil Savunma” mensupları olduğunu belirtti.

Sveçla ayrıca, polisin el koyduğu malzemeler arasında ABD tarafından kara listeye alınan, Kosova’daki en büyük Sırp partisi konumundaki Sırp Listesi’nin Genel Başkan Yardımcısı Milan Radojicic’e ait belgelerin de bulunduğunu söyledi.

Kosova’nın kuzeyinde ele geçirilen silah ve mühimmatlar

1999 yılından beri ülkede yaşanmış en büyük polis eylemi

Genel Müdür Hoxha ise dünkü operasyonun, Kosova Savaşı’nın yaşandığı 1999 yılından beri ülkede yaşanmış en büyük polis eylemi olduğunu belirtti.

Kosova’nın kuzeyinde ele geçirilen silah ve mühimmatlar

El konulan silahlar ve mühimmatlar

Polisin operasyonlarının halen devam ettiğini vurgulayan Hoxha, şu ana kadar Banjska’daki manastırın içinde ve çevresinde çeşitli kalibrelerde silahlar, roketatarlar, patlayıcılar, fünyeler, 1 ağır zırhlı araç, 24 otomobil, 2 4×4 motosiklet, 150 patlayıcı, 3 dron, 30 AK47 silah, 6 makineli tüfek, 29 havan topu, 100’ün üzerinde askeri üniformanın yanı sıra kazma, kürek, el testeresi gibi iş aletleri ile ilaç ve uzun süre yetecek yiyeceklerin bulunduğunu ifade etti.

Kosova’nın kuzeyinde ele geçirilen silah ve mühimmatlar

Kosova polisine saldıran gruptan dördüncü kişinin de öldüğünü doğrulayan Hoxha, ölü sayısının artabileceğini belirtti.

Sveçla ile Hoxha’nın açıklamaları ardından, Kosova polisi tarafından ele geçirilen ağır silah, araç ve mühimmatlar basın mensuplarına gösterildi.

Öte yandan, dün gün boyu çatışmaların yaşandığı Banjska köyüne, köy halkı dışındakilerin giriş çıkışına izin verilmiyor. Kosova polisi köye çıkan tüm yollarda nöbet tutuyor ve bölgede güvenlik güçlerinin operasyonu sürüyor.

Ayrıca, Kosova ile Sırbistan arasındaki Jarinje ve Bernjak kara sınırları halen geçişlere kapalı tutuluyor.

Kosova’nın kuzeyinde ele geçirilen silah ve mühimmatlar

Kosova’daki olaylar

Kosova’nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı Banjska’da 24 Eylül sabahı yolu kapatan silahlı Sırpların, polise ateş açması sonucu 1 polis ölmüş, 1 polis yaralanmıştı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, “profesyonel bir terörist/suç yapılanması” olarak nitelendirdiği ağır silahlı yaklaşık 30 kişilik grubun Kosova polisine saldırdığını açıklamış, olaydan Sırbistan’ı sorumlu tutmuştu.

Banjska’da bulunan Banjska Manastırı ve çevresine sığınan silahlı grup, Kosova polisi tarafından kuşatılmış ve bölgede gün boyunca çatışmalar sürmüştü.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Banjska’da gerçekleşen operasyonda en az 3 saldırganın öldürüldüğünü, 2’si saldırgan, 4’ü saldırıyı telsiz bağlantılarıyla destekleyen olmak üzere 6 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, 1 Kosova polisinin ölümüyle sonuçlanan olayın Kosovalı Sırplar tarafından yapıldığını doğrulamıştı.

Kosova’nın kuzeyinde ele geçirilen silah ve mühimmatlar

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx