Giuliano da Empoli’nin Putin Rusya’sının portesini çizen ödüllü romanı: Kremlin Büyücüsü

Gerçek olayları kurmacayla harmanladığı Kremlin’in Büyücüsü’nde Rusyası’nın detaylı bir portresini çizen Giuiliano da Empoli, Putin’in iktidara geliş sürecini, yeni düzenle uzlaşmak istemeyen oligarkları birer birer tasfiye edişini, iktidar etrafında dönen entrika ve manipülasyonları, Putin ile siyasi danışmanı üzerinden anlatıyor.

Günümüz yönetimindeki birçok kişi ve kurumu da romana dahil eden yazar, romanını gerçek bir Rus hikâyesi olarak niteliyor.

Ayrıntı Yayınları’nın edebiyat okurlarıyla buluşturduğu Giuliano da Empoli imzalı Kremlin’in Büyücüsü, iki ana karakterin, Vladimir Putin ile danışmanı ve akıl hocası Vadim Baranov’un hayatı etrafında şekilleniyor. Vadim karakterinin, 2021 yılına kadar

Putin’in danışmanlığını yürüten Vladislav Sourkov’dan esinlenilerek oluşturulduğunu gizlemeyen yazar, Kremlin’in Büyücüsü’nde Putin’in iktidara gelişinin perde arkasını anlatıyor.

Putin dönemine ışık tutan kitap

Giuliano da Empoli, 2022 yılında kendisine Fransız Akademisi Büyük Roman Ödülü’nü kazandırmış olan ilk romanı Kremlin’in Büyücüsü’nde, gerçek kişilerden ve olaylardan yola çıkarak Rus siyasetine ve Putin dönemine Batılı bir perspektiften ışık tutuyor. On beş yıl boyunca Putin’e siyasi danışmanlık yapmış Vadim Baranov, ünlü siyasetçiyi anlatıyor.

Keyifli bir okuma

Putin’in iktidara geliş sürecini, yeni düzenle uzlaşmak istemeyen oligarkları birer birer tasfiye edişini, kendi seçkin sınıfını yaratıp Rusya’yı yeniden ayağa kaldırmak gayesiyle attığı adımları aktarıyor.

Giuliano da Empoli, gerçek olaylarla kurmacayı harmanladığı bu ilginç romanda, gizemli Rus dünyasını anlamlandırmaya çalışarak keyifli bir okuma deneyimi vadediyor.

sayfası için iletişim:

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir