EURO2024 Grupları Belli Oldu! Rakiplerimizle Daha Önce Yaptığımız Unutulmaz Maçları Hatırlamak İster misiniz?

Önümüzdeki yaz Avrupa’da futbol heyecanı doruklara çıkacak. Almanya’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na Türkiye de katılma hakkı kazandı. Kura çekiminin ardından Portekiz ve Çekya ile eşleşen milli takımımızın son rakibi ise baraj müsabakalarının ardından belli olacak. 

Yarı final oynadığımız 2008 yılında da Portekiz ve Çekya ile aynı gruba düşmüştük.

Bu içeriğimizde tarihte bu iki rakibimize karşı unutulmaz müsabakalarımızı yeniden hatırlayacağız.

Turnuvanın Almanya’da düzenliyor olmasından dolayı Türkiye’nin büyük bir seyirci desteğine sahip olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bunun dışında gruplarda karşılaşacağımız rakiplerimizle de yakın dönemde birçok unutulmaz maça çıktık.

Türkiye’nin Avrupa şampiyonalarındaki en büyük başarısı kuşkusuz 2008 yılında elde edilen yarı finaldi. 

Bu turnuvada da Portekiz ve Çekya ile aynı gruba düşmüş, ilk maçta Portekiz’e 2-0 yenilmiş, son maçta ise o günkü ismi Çek Cumhuriyeti olan Çekya’ya  karşı unutulmaz bir geri dönüşe imza atarak 3-2 kazanmıştı Ay Yıldızlılar.

2008 yılındaki Çekya maçı, aynı zamanda o turnuvanın en özel maçlarından birisi olarak da tarihteki yerini aldı.

EURO2008’de gruplarda ilk iki maçların sonunda Türkiye’nin de Çek Cumhuriyeti’nin üçer puanı vardı. Her iki takım da Portekiz’e iki farklı mağlup olmuş İsviçre’yi ise tek farklı yenmişti. Dolayısıyla son maç öncesi iki takımın hem puanları hem de averajları eşit durumdaydı.

Normalde grup maçlarında penaltılara gitme uygulaması olmamasına rağmen, UEFA da Türkiye-Çekya maçının berabere bitmesi durumunda gruptan çıkacak takımın penaltı atışları ile belirlenmesi kararını verdiler.

Maça hızlı başlayan Çekler, durumu 2-0’a getirdiler.

Artık her şey bitti diye düşünülürken Türkiye sadece 15 dakika içinde 3 gol birden bularak maçı 3-2 kazandı ve gruptan çıkmayı başaran ikinci takım oldu.

Türkiye’nin Çekya’ya karşı son 15 dakika içinde kurduğu baskının ise futbol tarihimizin en özel 15 dakikalarından birisi olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Güçlü rakibine karşı son saniyeye kadar mücadeleyi bırakmayarak unutulmaz bir zafere imza atan milli takımımız, bu maçın ardından Hırvatistan’ı da yine son saniyede gelen gol sayesinde elemeyi başarmış ve tarihinde ilk defa Avrupa Şampiyonalarında yarı finale yükselmişti.

2016 Avrupa Şampiyonası’nda da aynı gruba düşen Türkiye ve Çekya, bir kez daha karşılaşmış ve gülen taraf yine Türkiye olmuştu.

Bakalım iki ülkenin 2024 yılındaki buluşmasında kazanan kim olacak?

2024 Avrupa Şampiyonası’nda aynı grupta yer aldığımız bir diğer takım ise Portekiz. Bu takım ile son yıllarda birçok defa karşı karşıya geldik. En son maçımız ise belki de en dramatik olandı.

2022 Dünya Kupası elemelerinde grubunu ikinci tamamlayan Türkiye, Katar vizesi alabilmek için Playoff maçı oynamak durumundaydı.

Tek maç üzerinden yapılan maç Portekiz’in ev sahipliğinde oynandı.

Maçın favorisi de beklendiği üzere Portekiz’di. 

Ev sahibi ekip taraftarının desteğini de arkasına alarak 2-0 öne geçmeyi başardı. 

Artık umutlar tükeniyordu ama Türkiye’nin söyleyecek son bir sözü vardı.

Burak Yılmaz’ın golüyle Türkiye skoru 2-1’e getirmeyi başardı. Güven tazeleyen milli takım Portekiz kalesine baskısını artırdı.

Enes Ünal’a yapılan müdahale sonrası VAR’ın devreye girmesi ile hakem penaltı noktasını gösterdi. 

Türkiye için skoru 2-2’ye getirme şansı doğmuştu. 

Topun başına geçen Burak Yılmaz topu üstten auta gönderdi. 

Kaçan yalnızca bir penaltı değil Türkiye’nin Dünya Kupası hayalleri olmuştu.

Ayaklarının ucuna gelen beraberlik fırsatını tepen Türkiye, son dakikalarda kalesinde bir gol daha görerek karşılaşmayı 3-1 kaybetti.

Bu sonucun ardından Türkiye’nin Katar yolculuğu Portekiz’de sonlanmış oldu.

Portekiz ise sonraki baraj maçını da geçerek Dünya Kupası’na katılan takım olmayı başardı.

Biz ise 2002 yılından beri sürdürdüğümüz Dünya Kupası hasretini ne yazık ki devam ettirdik.

EURO2024’teki üçüncü rakibimizin kim olacağı baraj maçlarının ardından belli olacak ama en büyük favori olarak Yunanistan gösteriliyor. Komşu Yunanistan ile de bugüne kadar birçok maç yaptık. Kuşkusuz Yunanistan’ı deplasman 4-1 yendiğimiz maç en unutulmaz olanlardan.

Diliyoruz ki 2020 Avrupa Şampiyonası’nda çok kötü bir performans gösterip 0 çektiğimiz turnuvanın ardından bu sefer kendimize yakışan oyunu ortaya koyup tarihten silinmeyecek yeni bir imzayı Almanya’da atarız.

Otoriteler EURO2020’de tecrübe kazanan Türkiye’nin genç jenerasyonun bu turnuvanın sürpriz ekiplerinden birisi olabileceği görüşünde.

Bakalım 2024 Avrupa Şampiyonası Türkiye için nasıl geçecek?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx