CHP İstanbul İl Başkanı Çelik: Öğretmenlerimiz bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle atama bekleyen, emekli ve sözleşmeli öğretmenlerle bir araya geldi. Buluşmada konuşan Çelik, parti olarak eğitim emekçilerinin sorunlarına çözüm bulunması noktasında mücadeleye devam edeceklerini belirterek “Ben bir öğretmen çocuğuyum ama toplumun her bireyi için öğretmenlerimiz çok önemli. Öğretmenlerimiz bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Çelik, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Zeytinburnu’nda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde eğitim emekçileriyle bir araya geldi ve onların sorunlarını dinledi. Buluşmada konuşan Çelik, öğretmenlerle bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu “Hayatlarını yeni nesilleri Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün değerleri ile yetiştiren değerli büyüklerim. Yıllarca binbir zorlukla eğitim görüp atama bekleyen eğitim ordumuzun genç neferleri. Sizlerle ben de genç bir kardeşiniz olarak bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum” sözleriyle dile getirdi.

Öğretmenlik mesleğinin tarihsel yolculuğuna ve önemine değinen Çelik, “Bugün, Atatürk’ün doğumunun 100’üncü yılı olan 1981’de Türkiye’de ilk kez kutlanan ve Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini 24 Kasım 1928’de kabul ettiği gün. Tarihsel anlamına baktığımızda öğretmenlik mesleği 100 yıllık cumhuriyet yolculuğumuzda toplumun ileriye, muasır medeniyete ulaşma projesinin de ana taşıyıcısı konumunda” diye konuştu.

“Ekonomik ve sosyal sorunlar yaşayan öğretmenlerimiz maalesef intihara kadar gidebilen bir süreci yaşıyor”

Eğitim emekçilerinin yaşadıkları sorunlara da dikkat çeken Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzun yıllardır uygulanan eğitim politikaları, kutsal öğretmenlik mesleğinin itibarını yükseltmek bir kenara dursun tam tersine anlamının ve değerinin azalmasına sebep oldu. Ekonomik ve sosyal sorunlar yaşayan öğretmenlerimiz maalesef intihara kadar gidebilen bir süreci yaşıyorlar. Bugün her dört eğitimciden biri geçinebilmek için ek iş yapmak zorunda kalıyor, yüzde 65,7’si borçlu durumda. Öğretmenlerin yüzde 72,4’ü geçinemediği için yakınlarından maddi yardım alıyor. 10 öğretmenden 9’u tatil yapamıyor. Böyle bir tabloyla 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.”

“Her zaman olduğu gibi verdikleri sözü yine tutmadılar”

Atama bekleyen öğretmenlerin yaşadığı mağduriyete de değinen Çelik, bugün okullardaki öğretmen açığına karşın eğitim sistemindeki plansızlık nedeniyle atanamayan öğretmenlerin sayısının gün geçtikçe arttığını ve bu rakamın bir milyona yaklaştığını belirtti. Siyasi iktidarın seçimden önce söz verdiği ancak seçimden sonra kaldırmadığı sınavlardaki mülakat sorununa ilişkin de Çelik, şunları söyledi:

“Hepimizin bildiği gibi mevcut siyasi iktidar 2023 seçimleri öncesinde ‘Mülakatları kaldıracağız’ diye bir söz verdi. O dönemin Milli Eğitim Bakanı ‘Mülakatları kaldıracağız’ diye bir söz verdi. Seçimi kazanmak ve gençlerden oy alabilmek için bu sözleri verdiler ancak ne yazık ki her zaman olduğu gibi verdikleri sözü yine tutmadılar. Bugün ülkenin yeni Milli Eğitim Bakanı diyor ki, ‘Artık mülakatları mülakat gibi yapacağız’. Yani diyor ki, mülakatlar devam edecek. Yani diyor ki, biz devletin tüm kurumlarını siyasileştirmeye devam edeceğiz. Yani diyor ki yeni Milli Eğitim Bakanı, bu ülkede torpil devam edecek. Yüksek puan alan öğretmenler çeşitli gerekçelerle mülakatlardan elenecekler. Evlerinde oturacaklar. Ankara’da dayısı olanlar, iktidar partisiyle içli dışlı olanlar atanmaya devam edecekler diyor. Bu çok acı bir olay.”

“Atanamayan öğretmenlerin kaybolan yıllarını telafi etmek mümkün değil”

Önceki yıllardaki sınavlarda yaşanan şifre skandalları nedeniyle geleceği çalınan gençlere vurgu yapan Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

“Köy okullarını yeniden açacağız”

Çelik, CHP olarak çocukların sağlıklı gelişimi ve topluma faydalı bireyler olmaları için atanamayan öğretmenlerin atanması ve eğitim sisteminin temel sorunlarının çözümü noktasında da bir seferberliği başlatacaklarını söyledi. Köy okullarını yeniden açacaklarını belirten Çelik, “Sadece şehirlerde değil, aynı zamanda köy okullarında da önemli iyileştirmeler yapacağız. Kapalı olan köy okullarını CHP iktidarında yeniden açacağız. Kullanıma müsait olan yerleri yeniden eğitime ve öğretime açacağız. Eğitimde var bu mülakat garabetini mutlaka ortadan kaldıracağız. Eğitimde eşitsizlikleri sonlandıracağız. Hiçbir öğretmenimizin kendisini yalnız hissetmesini istemiyoruz. Biz varız, biz buradayız” dedi.

“Önce yerel seçimlerde tarihi bir zafer elde edeceğiz”

“Cumhuriyet Halk Partisi 100 yıllık birikimiyle, 100 yıllık tarihinden çıkarttığı derslerle bugün iktidar olmaya her zamankinden daha yakın olacak” diyen Çelik, “Önce yerel seçimlerde tarihi bir zafer elde edeceğiz. Sonrasında da ilk genel seçimde iktidara gelerek hayatın her alanında sorunlara çözüm kavuşturduğumuz gibi öğretmenlerimizin sorunlarını da çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

Çelik, bir öğretmen çocuğu olduğunu da belirterek “Toplumun her bireyi için öğretmenlerimiz çok önemli. Öğretmenlerimiz bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri sevgiyle, saygıyla bir kez daha selamlıyorum. Güzel yarınlarda buluşmak dileğiyle diyorum. Hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum” diye sözlerini tamamladı.

Çelik, etkinliğin sonunda, emekli bir öğretmene çiçek takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx