Brüksel’deki Terör Saldırısının Ardından Belçika Adalet Bakanı İstifa Etti

Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne dün akşam (20 Ekim) kendisinin ve diğer yetkililerin iki İsveçliyi öldüren Abdesalem Lassoued’in iki yıl önce sığınma talebini reddettiklerini ve Tunus’un da 15 Ağustos 2022’de iade talebinde bulunduğunu açıkladı. Bunun üzerine 45 yaşındaki saldırganın nasıl ortadan kaybolduğuna dair çalışmalarına devam ettiklerini ve en ince ayrıntısına kadar incelediklerini belirten bakan, detayları kamuoyu ile paylaştı.

Bakan Quickenborne, yetkili hakimin iade talebini takip etmediğini ve dosya üzerinde işlem yapmadığını belirtti ve hatasını kabul etti:

“Bu bireysel bir hata. Muazzam bir hata. Kabul edilemez bir hata. Dramatik sonuçları olan bir hata. Hiçbir bahane aramıyorum. İstifa etmenin görevim olduğunu düşünüyorum. Yargı sistemini iyileştirmek için de gereken her şeyi yapmıştım.”

Başbakan Alexander De Croo, Van Quickenborne’un istifasını not ettiğini belirtti. Quickenborne’un cesaretine saygı duyduğunu belirten başbakan, bugün üst düzey bakanlar ve güvenlik görevlileri ile toplantı yapacak.

Resmi belgelere göre Lassoued, Norveç, İsveç ve İtalya’ya da sığınma başvurusunda bulunmuş. 2020 yılında Belçika’daki başvurusunun reddedilmesinin ardından ülkede yasadışı şekilde kalmaya devam etmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx