Yunanistan Savunma Bakanı: Türkiye kurallarına nazaran oynamalı

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, masayı deviren taraf olduklarını unutup Türkiye’yi suçlamaya kalktı. Hatırlanacağı üzere iki ülke ortasında; Türkiye-Yunanistan Yüksek Seviyeli İşbirliği Kurulu Toplantıları başlamış; bu kapsamda Miçotakis İstanbul’a gelerek Erdoğan’la görüşmüştü. Fakat Yunan Başbakan günler sonra ABD’ye gidip Kongre’de konuşma yaparak, Ankara’ya karşı kelamlar sarf etmiş ve “Türkiye’ye F-16’ları vermeyin” lobisi yürütmüştü. Bu gelişmeden sonra Erdoğan, “Benim için Miçotakis diye biri artık yok” diyerek rest çekmiş, Madrid’deki NATO Önderler Tepesi’nde de Yunan önderle görüşmemişti.

“TÜRKİYE KURALINA NAZARAN OYNAMALI”

Bugün yeni bir açıklama yapan Yunan hükümeti haddini bir defa daha aştı. Atina’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Panagiotopoulos, “Türkiye ile bağlantı kurmak istiyoruz fakat Türkiye kurallara nazaran oynamak zorunda. Türkiye kendi kurallarına nazaran oynamamalı, bilhassa askeri hususlarda ve tek taraflı eylemlerde” dedi.

PEKİ OYUNU KURALINA NAZARAN OYNAMAYAN KİM?

Halbuki Türkiye, başta Libya ile yapılan deniz yetki mutabakatı dahil; Akdeniz ve Ege’de attığı adımları, imzaladığı mutabakatları BM’ye bildirerek ve BM’de onaylatarak ilerliyor. Paris ve Lozan Mutabakatı açık olmasına karşın; oyunu kuralına nazaran oynamayan taraf aslında Yunanistan. Çünkü bu mutabakatlara nazaran, Ege’de adaların silahlandırılması yasak. Lakin biz biliyoruz ki -açık kaynaklarda yer alan bilgi ve evraklar de bunu gösteriyor- Atina idaresi yıllardır kelam konusu adaları milletlerarası mutabakatları hiçe sayarak askerileştiriyor. Daha bugün ortaya çıkan ve Yunan kanallarının yayınladığı bir imgede; Kuşadası’na 22 km uzaklıktaki Sisam Adası’na askeri tatbikat yapıldığı belirlendi.

ATİNA-ANKARA SINIRI GERGİN

Yunanistan ve Türkiye; deniz yetki alanlarından hava alanı ihlallerine, doğal gaz aranmasından Kıbrıs’taki uyuşmazlığa bir başlıkta karşı karşıya geliyor.

Yunanistan’ın milletlerarası mutabakatlar gereği askerden arındırılması gereken Ege Denizi’ndeki adaları silahlandırması, son haftalarla Türkiye ile yaşanan krizin en sıcak başlığı.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.