YKS adaylarına ‘üniversitelerin dünya sıralamalarını inceleyin’ önerisi

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP (University Ranking by Academic Performance) Lideri Prof. Dr. Ural Akbulut, tercih kademesindeki üniversite adaylarının üniversite sıralamalarını incelemelerinin çok faydalı olacağını, bu geleneğin bilhassa ABD’de çok yaygın olduğunu söyledi.

Üniversite adaylarının, tüm sıralama kurumlarında Türk üniversitelerinin dünyadaki ve Türkiye’deki yerleri ile ilgilendikleri bilim alanlarında hangi üniversitenin Türkiye’de ve dünyada kaçıncı sırada olduğunu URAP’ın internet adreslerinden öğrenebileceklerini belirten Akbulut, şöyle devam etti:

“Adayların, bu bilgileri edindikten sonra ilgilendikleri üniversitelerin ilgili kısımlarını ziyaret etmeleri sağlıklı karar vermelerini sağlayacaktır. Adaylar, ilgilendikleri üniversiteleri ve ilgili kısımlarını ziyaret edip derslikleri, laboratuvarları, öğrenci çalışma ve dinlenme alanlarını görmelidir. İlgilendikleri kısımlardaki akademisyenlerle ve varsa öğrencilerle görüşüp bilgi almaları faydalı olur. Adaylar, yakın etraflarında varsa ilgilendikleri üniversitelerin öğrenci ve mezunlarıyla da görüşerek ek bilgiler almaya çalışmalıdır.

Ayrıca üniversitelerin kütüphanesi, yurtları, spor salonları ve yemekhanelerinin ziyaret edilmesi karar vermeyi kolaylaştırır. İlgilendikleri üniversitelerin yetkililerinden yahut web sayfalarından öğrenci toplulukları hakkında da bilgi almaları çok faydalı olur. Zira hayatta başarılı olmak için yalnızca mesleksel bilgi değil öğrenci toplulukları sayesinde edinilen genel kültür, hobiler ve toplumsal bağlantılar de çok değerlidir. Kent dışındaki üniversiteler için birinci üç tercihtekileri ziyaret etmek kâfi olabilir.”

Akbulut, URAP Laboratuvarınca, 203 üniversitenin 11 farklı dünya sıralamasına nazaran dünyadaki yerleri, 2019’da dünya alan sıralaması yapan 8 kurumun rastgele birinde en az bir bilim alanında yer alan üniversitelerin durumları, en az bir bilim alanında dünya sıralamalarında yer alabilen 57 üniversitenin dünyadaki durumu ve Türk üniversiteleri için 2020 ülke içi sıralamalara ait raporların erişime sunulduğunu tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.