Yeni Şafak Yazarı Ersin Çelik ‘Twitter’daki siyasi manipülasyonları’ anlattı: Toplumsal travmayı tetikliyor doğrunun gerçek olduğuna inanmıyorsunuz

Yeni Şafak 5 Mayıs 2023 tarihli manşetinde, HDP’nin de desteklediği Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında, 40 milyon sosyal medya kullanıcısına aynı anda ulaşabilen devasa bir trol ağı olduğunu ortaya çıkardı. Sandık güvenliğine gölge düşürmek ve toplumda güven sorunu oluşturmak için yüksek takipçili 121 hesabın sürekli sahte içerik ürettiği ortaya çıktı.

Yeni Şafak Yazarı Ersin Çelik, TRT Haber canlı yayınında, Twitter üzerinden yürütülen ‘siyasi manipülasyonları’ anlattı.

Cep telefonlarındaki uygulamalar ve ‘kaydetme ve üçüncü servislere paylaşma’ hakkı

Herkesin cebinde yer alan telefonlardaki uygulamaların insanları ‘kaydetme ve üçüncü servislere paylaşma hakkı’ tanımladığını vurgulayan Çelik,

“Türkiye’de seçim sonuçlarını bilen bir platform var, o da Google. Böyle bir dönemdeyiz. Bütün telefondaki application’lar(uygulamalar) bizi kaydetme, üçüncü servislere paylaşma hakkını tanımlıyor. Para istemiyor, para istememesinin temel nedeni de onu işleyip daha büyük paralara servis etme meselesi. Çok da büyük bir paradan bahsediyoruz. Biz de datamızı satacağız bu şirketlere. Açıklığın içerisinde bu dataları siyasi bir takım sonuçlar için de kullanıyorlar. ABD ve Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de kullanılabilir. Twitter kullanım açısından farklı bir platform. Twitter biraz kaostan beslenen etkileşimle birbirine entegre bir platform. Trol hesapların çoğunluğu Twitter’da olduğu için 10 milyonu sahte hesaplar. 10 milyonu da içerik üretmeyen tüketim üzerine kurulmuş bir platform. Gerçek etkileşimi olan hesap sayısı 3-4 milyondur. Hesapları peşinden koşturan bir platform

.” diye konuştu.

“Terör örgütleri sadece dağda değil sosyal medyada da ciddi operasyonlar yapıyorlar”

Terör örgütlerinin sadece dağda, mağaralarda varlığını sürdürmediğini ifade eden Çelik,

“FETÖ ve PKK sosyal medya üzerinden ciddi operasyonlar yapıyor. Ağ, ağ giden bir sistemleri var. Twitter üzerinden psikolojik harp uyguluyorlar”

dedi.

“Toplumsal travmayı tetikliyor, doğrunun gerçek olduğuna inanmıyorsunuz”

Türkiye’de Twitter’daki etkin kullanıcı sayısının 3-4 milyon kişi olduğunu ifade eden Çelik,

“Bu ortamda bir siyasi parti liderinin videosunun birkaç dakikada 5 milyon izlenmesi imkansız. Veriler, datalar sahte olunca hayatı Twitter’da yaşayan insanlar gerçek sonuçlara inanmıyorlar. Bu da toplumsal travmayı tetikliyor doğrunun gerçek olduğuna inanmıyorsunuz”

ifadelerini kullandı.

“Siz değil yapay zeka belirliyor ‘keşfet’inizi”

Çelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Twitter’da ağlar oluşturuyorlar. Bunların arkasında bir gerçek kişi var, yapay zeka yok insan kullanıyor bu hesapları. Tespit edilenler bu şahıslar. Diyelim ki, bir etnik gruba yönelik hesap oluşturuyorsun ID, IP numarası, cep telefonu SİMKART’a kadar her şey eşleşiyor. Anonim hesap kullanmak bir perdeleme aracı değil. Seçim sürecini manipüle edecek, seçim akşamına yönelik paylaşım yapacaklara Emniyet müsaade etmez.

Yeni şafak’ta da yayınladığımız dosya haberde, 121 tane böyle güçlü 6 tane ağın olduğunu açıkladı. X şahsın kurduğu, y şahsının kurduğu ağlar, Erdoğan’ı hedef alan söylem geliştiriyorlar.

3-4 milyonluk insanın olduğu Twitter’dan seçim kazanamazsınız, gerçekten çok alakasız sonuçlar çıkar. Bir milyon takipçisi olan hesabın yaptığı ankette, bir adaya yüzde 60, cumhurbaşkanına yüzde 14 oy çıkıyor. Psikolojik harp unsurlarından biri. Sokağa indiğinizde Twitter’dan habersiz olduğunu görüyorsunuz. Yankı odaları ortaya çıkıyor bir süre sonra.

Yapay zeka bunu baskın şekilde dikte ettiriyor. Siz değil yapay zeka belirliyor ‘keşfet’inizi. Takip etmediğiniz insanları yönlendiriyor. Seçimde de buna maruz kalıyor. Twitter’da çok alakasız bir gündem var bunu da birileri oluşturuyor. 40 milyon erişim meselesinin çarpanları başka, bot etkileşim atıyor.

Twitter, en fazla 750 bin 1 milyon kişinin aynı anda olabileceği bir platform. Bir siyasinin videosunun birkaç dakikada 5 milyon izlenmesi imkansız. Veriler datalar sahte. Gerkes bu insan oy verecek ama çok alakasız bir sonuç çıkınca da hayatı Twitter’da yaşayan insanlar gerçek sonuçlara inanmıyorlar. Toplumsal travmayı tetikliyor, duygularımızla oynanıyor. Doğruyla temas kuramıyorsunuz. Doğrunun gerçek olduğuna inanmıyorsunuz. Başka bir dünyaya geçiş yapıyorsunuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir