‘Yazık çok yazık! Bir modül utanın artık!’

SÖZCÜ muharriri Çiğdem Toker, geçen yıl da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen bir ihalenin bu yıl iki katı fiyatına gizlice ve tekrar yapıldığını yazdı. İktidara reaksiyon gösteren CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır, “AKP iktidarı yandaş şirketlerini korumak ismine hak ve hukuku ayaklar altına alıyor. 84 milyonun parasını yandaşa vereceğim diye kamu ihale kanununu delik deşik ettiniz. Bir modül utanın artık! Sizin ne Allah’a ne halka ne de hakka verebilecek hesabınız yok” dedi.

SÖZCÜ muharriri Çiğdem Toker bugünkü yazısında, Halkalı- Kapıkule Yeni Demiryolu Çizgisi kapsamında Halkalı- Ispartakule Demiryolu İnşaatı ile Elektromekanik Sistemlerin Temini ve İmal İşi İhalesi’nin tekrar 21/b’den pazarlık yolu ile tekrar tıpkı firmaya yaklaşık 2 kat bedelle verildiğini yazdı.

“DANIŞTAY İPTAL ETMİŞTİ”

CHP’li Başarır, yaptığı görüntülü açıklamada duruma reaksiyon gösterdi. Daha evvel kelam konusu ihalenin 21/b yani pazarlık yolu ile yapılması kurallarını taşımadığı için Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edildiğini hatırlatan Başarır, “Danıştay, Halkalı- Ispartakule Yeni Demiryolu üretim işi ihalesini 21/b koşullarını taşımadığı gerekçesiyle iptal etti. Biz bunu tekraren gündeme getirdik. Ancak geldiğimiz noktada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Danıştay’ın bu kararına karşın tekrar birebir ihaleyi bu defa 3,1 milyara değil 5,9 milyara 21/b pazarlık yoluyla verdi” ifadeleini kullandı.

“YAPILAN BU İHALE UTANÇ VERİCİDİR”

Yapılan ihalenin utanç verici olduğunu lisana getiren Başarır, “Daha bu işin denetimlik, danışmanlık ve mühendislik hizmetleri ihalesi sonuçlanmamışken, bu ihalenin kamuoyuna duyurulmadan gizlice yapılması ve birebir firmalara verilmesi sipariş yordamı ihale değil de nedir? Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Danıştay kararına karşın bu türlü bir ihale yapması utanç vericidir” biçiminde konuştu.

“NE DEĞİŞTİ DE BU İHALE HUKUKA UYGUN HALE GELDİ?”

Yapılan bu ihaleyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın misyonunu berbata kullandığını savunan CHP’li Başarır, “Bakın bu ihaleye ait Danıştay motamot şöyle demiştir:

‘İhtiyaçların en güzel biçimde uygun koşullarla ve vaktinde karşılanabilmesi için açıklık ve rekabetin sağlanmasının kamu faydası açısından gerekli olduğu 21/b hususunda belirtilen kaidelerin oluştuğuna dair hukuken geçerli bir neden gösterilmeksizin kelam konusu ihalenin pazarlık yordamı ile gerçekleştirilmesinde hukuka uygunluk bulunmamıştır.’

Artık buradan Ulaştırma ve Altyapı Bakanına soruyorum: Ne değişti de bu ihale hukuka uygun hale geldi? Tekrar tıpkı ihaleyi 21/b ile yaptınız. Şeffaflık unsurunu, rekabet şartlarını tekrar sağlamadınız. Tekrar hukuksuzluk yaptınız. Kamuyu ne kadar ziyana uğrattığınızın farkında mısınız? Vazifenizi berbata kullandığınızın farkında mısınız?” diye sordu.

“YAPILAN BU İHALE ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜ NET BİR BİÇİMDE ORTAYA KOYUYOR”

Yaşanan bu olayın “çürümüşlük” olduğunu söyleyen Başarır, “AKP iktidarı yandaş şirketlerini korumak ismine hak ve hukuku ayaklar altına alıyor. İlgili Bakanlık bu ihaleyi en başından açık ihale adabı ile yapsaydı muhtemelen bu iş 3,1 milyara değil 2,1 milyara ihale edilecekti. Danıştay’da iptal kararı vermeyecekti.

Lakin Bakanlık, tıpkı haleyi 21/b pazarlık tarzıyla ikinci sefer tıpkı firmaya 5,9 milyara vererek, kamuyu yaklaşık 4 milyar lira ziyana uğratmıştır. Yazık çok yazık! Kamuyu bu derece ziyan uğrattıkları için hata duyurusunda bulunacağız. Yapılan bu süreç ihalelerdeki çürümüşlüğü net bir biçimde ortaya koyuyor” açıklamasında bulundu.

“BİR MODÜL UTANIN ARTIK”

AKP İktidarının hala 21/b ile “adrese teslim ihale yapmakta direndiğini” söyleyen CHP’li Başarır, “84 milyonun parasını yandaşa vereceğim diye kamu ihale kanununu delik deşik ettiniz. Bir kesim utanın artık! 4 milyarın hesabını nasıl vereceksiniz? Veremezsiniz zira sizin ne Allah’a ne halka ne de hakka verebilecek hesabınız yok” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.