Yargı: İmrahor Vadisi’nde yapılaşma kamu faydasına ters

ANKARA- TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin İmrahor Milet Bahçesi’ne ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı sürecinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açtığı davada karar verildi.

Ankara 23. Yönetim Mahkemesi, kelam konusu İmrahor Millet Bahçesi’ne değişikliklerinin kamu faydasına, şehircilik unsurlarına, planlama tekniklerine ve imar mevzuatlarına ters olduğunu belirterek, dava konusu süreci iptal etti.

Kararı kıymetlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan, mahkemenin ders üzere bir karar verdiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“İmrahor Vadisi’nin rant ve beton bahçeleri ile alt üst edilmesine yargı dur demiştir. İmrahor Vadisi’nin, Kanal Ankara ve millet bahçesi yoluyla doğallığının ve özgünlüğünün bozularak rantın art bahçesi haline getirilmesini, sermayeye peşkeş çekilmesini kabul etmeyeceğiz. Hukuk kararları uygulanmadan, hukuku devre dışı bırakacak yollarla vadilerimiz yapılaşmaya açıldı, Ankara’nın nefesi her gün biraz daha kesiliyor. Lakin mahkeme iptal münasebetinde ders vermiştir. Vadideki yapılaşmanın doğal afetler açısından risk taşıdığına, yoğunluk artışının doğal dengeyi alt üst edeceğine de değinmiştir.” (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.