Uzmanından ‘güneş kremi’ uyarısı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Sezin Ünlü Açıkel, ağır güneş ışığına maruz kalınmaması konusunda ihtarlarda bulundu.

Güneş kremi kullanımının ehemmiyetine de değinen Dr. Açıkel, krem seçerken de cilt yapısına ve özelliklerine uygun eserlerin tercih edilmesinin hayati değere sahip olduğunu söyledi. Bahse ait açıklamalarda bulunan Dr. Açıkel, “Öncelikle doğal ki yalnızca cilt hastalıkları olanların değil tüm insanlarımızın güneşten korunması gerekiyor. Zira güneşin her ne kadar yararlı istikamette tesirleri olsa da bir kadro ziyan verici tesirleri de var. Bilhassa çocuk yaş kümesinde güneşten korunma son derece değerli. Zira cilt kanserleri açısından erken periyotta olan önemli güneş yanıkları önemli risk oluşturmakta” sözlerini kullandı. 

“GÜNEŞTEN ÖNEMLİ MANADA KORUNMAK GEREKİYOR”

Özellikle tatile giden erişkinlerin ve çocukların güneşten faal bir formda korunmaları gerektiğine dikkat çeken Açıkel, “Ultraviyole (UV) indeksi ismi verilen güneşin yakıcı ve hasar verici tesirinin ne derece yakıcı ve hasar verici olduğunu gösteren bir kıymet var. Bu birtakım özel hesaplamalarla bulunuyor. Şu anda günümüzde çok kolay bir formda telefonlarımızdaki hava durumu uygulamaları üzerinden ultraviyole indeksini rahatlıkla görebiliyoruz.

Bu ultraviyole indeksi şayet 2 ile 8 ortasında ise güneşten önemli manada korunmak gerekiyor. Bilhassa 6’nın üstündeki kıymetlerde ve mümkün epey sabah saat 10 ile öğlenden sonra 16 saatleri ortasında dış ortama çok fazla çıkmamak gerekiyor. 8’in üzerinde ise esasen bu ultraviyole indeksinin çok yüksek olduğunu ve çok önemli yıkıcı hasarlar bırakabileceğini gösteriyor” açıklamasında bulundu. 

 

“Her denize havuza girip çıkıldıktan sonra güneşten koruyucuların yenilenmesi gerekir” 

Güneşten korunmak için yapılması gereken en kıymetli şeyin cilt tipine uygun bir güneş kollayıcı krem kullanılması olduğunun altını çizen Dr. Açıkel, “Çok kolay bir formda yanabilen çok kolay cildinde kızarıklık oluşan daha açık renk tipine sahip şahısların bilhassa 50 faktörlü güneş kremi kullanması, eserlerin mümkünse eczaneden temin etmesi daha uygun. Doğal ki Güneş koruyucunun ölçüsü da değerli ekseriyetle yüz bölgesi için bir tatlı kaşığı kadar kollar için ise ikişer tatlı kaşığı kadar hami krem kullan kullanılması kıymetlidir. Güneşten gözetici kremler dış ortama çıkmadan yarım saat evvel kullanılmalı ve 3- 4 saatte bir yenilenmesi gerekmekte. Lakin tatile gittiğimizde her denize havuza girip çıkıldıktan sonra güneşten koruyucuların yenilenmesi gerekir” açıklamasında bulundu. 

 

“Yaz sürecinde güneşten esirgeyici kremlerini nizamlı bir halde aksatmadan kullanmaları gerekiyor” 

Cilt hastalığı olanlara da ihtarlarda bulunan Uzm. Dr. Sezin Ünlü Açıkel, “Halk ortasında Gül hastalığı denilen cilt hastalığı, güneş alerjisi, birtakım güneş hassasiyetini seyreden romatolojik hastalıklar da güneşin tesiri ile mevcut lezyonlarında alevlenmeler görebiliyoruz. Bu bireylerin mümkün hayli bu bayram sürecinde yaz sürecinde güneşten hami kremlerini tertipli bir formda aksatmadan kullanmaları gerekiyor. Lakin bazen hassas şahıslarda yalnızca güneşten esirgeyici kâfi olmuyor. Bu şahısların birebir vakitte öğle saatlerinde mümkün olduğunca kapalı ortamlarda bulunmaları, güneş gözlüğü ve şapka kullanmaları, gün içerisinde denize girmek istediklerinde de beden bölgesinde lezyonları varsa UV muhafazalı mayoları tercih etmeleri daha yanlışsız olacaktır” diye konuştu. 

 

“Güneşten kollayıcı seçerken öncesinde bir dermatoloğa muayene olup cilt tipinize uygun bir güneşten hami alıp kullanmanızda yarar var” 

Güneş kremi seçiminin çok çok kıymetli olduğunu vurgulayan ve mevzunun altını bilhassa altını çizen Dr. Açıkel, “Çok sayıda güneş hami var. Bunlardan bir kısmı eczanelerde satılan tabip tavsiyesiyle hastalara verilen ürünlerken bir kısmı da işte hem marketlerde satılabiliyor hem de bayilik biçiminde insanların konutta satışa sunduğu eserlerde olabiliyor. Bu eserlerde ne yazık ki bilhassa eczane dışında satılanlar çok da sıhhate uygun eserler olmuyorlar. Her ne kadar bitkisel pak içerikli sıhhate bir ziyanları yok üzere pazarlansalar da aslında güneşten esirgeyici tesirleri neredeyse yok denecek kadar azdır. Kesinlikle güneşten gözetici seçerken öncesinde bir dermatoloğa muayene olup cilt tipinize, şayet varsa cilt hastalığınıza özel bir güneşten kollayıcı alıp kullanmanızda yarar vardır” formunda konuştu. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.