Ülkedeki tek matematiksel araştırma merkezine kayyım mahzuru

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne atadığı kayyım rektör Prof. Dr. Naci İnci, Boğaiçi Üniversitesi içinde yer alan ve Türkiye’de tek olma özelliğindeki İstanbul Matematik Bilimleri Merkezi’ni (IMBM) boşaltarak akademisyenlerin girişini engelledi.

Cumhuriyet’e konuşan IMBM Yürütme Şurası Üyesi ve Tınaz Ekim, merkezin neden kapatıldığına dair kendilerine rastgele bir bilgi verilmediğini söyledi. Ekim, “Tek bildiğimiz bir gün merkezle ilgili rastgele bir yetkiliye haber vermeden, binayı görmeye geldiler. Bunu takiben de birkaç hafta sonra da merkezi boşaltmamız tarafında yazılı bir metin geldi. Daha evvel de okul içinde faaliyet gösteren uygulama ve araştırma merkezilerinde misal uygulama olmuştu. Fakat onlara muhakkak bir yer gösterilmişti, bize gösterilmedi. Bu yapılan fiilen büsbütün kapatılmasıyla muadil. Mevzu hakkında tekraren Naci İnci’yle ve yardımcılarıyla görüşme talebinde bulunduk. Hiçbirinde olumlu ya da olumsuz bir dönüş alamadık. Bize verilen müddette merkezi boşlatmadık ve onlar da kapının kilidini değiştirdi. İçerideki malzemelerimiz de kilitli kaldı” diye konuştu.

FAALİYETLER AKSADI

Ekim, “Burada tıpkı vakitte dışarıdan gelen konukların konaklaması için odalar var. Bu odalar bizim konuklarımızı ağırlamamızı sağlıyordu. Buna imkan tanıyacak öbür bir yerimiz yok. Benim de ekim ayında davetli konuklarım var lakin artık ne yapacağız bilmiyorum. Faaliyetler de büsbütün aksatılmış durumda. Yabancı davetlilerime hala utançtan haber veremedim” sözlerini kullandı.

2006 yılında açılan IMBM, matematiksel bilimlerinin tüm alanlarını kapsayan Türkiye’deki tek araştırma enstitüsü. IMBM’nin gayesi ise, Türkiye’nin dört bir yanından matematikçiler ve onların yabancı ziyaretçileri tarafından düzenlenen matematik aktifliklerine mesken sahipliği yapmak. Merkez, dünyadan matematikçiler tarafından ziyaret edilmekteydi.

Fotoğraflar: Can Candan

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.