Türkiye’ye kesildiği söylenen 1.4 milyar dolarlık ceza asılsız çıktı

Türkiye ve Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi nezdinde görülen davada, “Türkiye’ye 1,4 milyar dolar ceza verildiği” haberleri asılsız çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yaptığı açıklama ile “Türkiye ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen davada Türkiye’ye 1.4 milyar dolarlık ceza verildi iddiası doğru değildir” dedi. İletişim Başkanlığı “Birileri götürdü cezası millete” Irak, Türkiye aleyhinde açtığı petrol davasında 1.4 milyar dolar tazminat kazandı” haberlerini örnek gösterdi.

BAKAN DÖNMEZ: BÖYLE BİR CEZA SÖZ KONUSU DEĞİL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de dün, AKP TBMM Grup Toplantısı öncesinde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken Türkiye’nin böyle bir ceza almadığını açıkladı.

Türkiye ve Irak arasındaki anlaşmazlıkla ilgili, Uluslararası Tahkim Mahkemesinin verdiği karar hatırlatılarak, “1,4 milyar dolar ceza verildiği bildirildi. Bu cezayı neden aldık?” sorusu üzerine Dönmez, şunları kaydetti:

“Böyle bir rakamda ceza söz konusu değil. Büyük kapsamlı bir rapor var ve ona bağlı bazı yaptırımlar söz konusu. Tek taraflı yaptırım yok. Irak tarafından iddia edilen 5 konudan 4’ü reddedildi, 1’i kabul edildi. Bizim iddialarımız, taleplerimiz vardı. Taleplerimizin 6 konudan 5’i kabul edildi, 1’i reddedildi. Buna dayalı olarak yaptırımlar, şimdi arkadaşlarımız, hukukçular tarafından değerlendiriliyor. Irak hükümetiyle aramızda zaten yürürlükte olan bir anlaşmamız var. O anlaşma, Uluslararası Tahkim Mahkemesinin verdiği bu rapor ve uluslararası hukuka göre, biz yapıcı bir rol oynamayı düşünüyoruz. Bunu biraz daha zaman gösterecek.”

Bakan Dönmez, Türkiye’ye 1,4 milyar dolarlık bir cezanın verilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir