TSK’dan emekli Gaziantep Üniversitesi Doç. Ali Fuat Gökçe, kendisine “Fetö’cü” diyen Rektörden şikayetçi oldu

Meltem Günay

Doç. Dr. Gökçe, hakaret, iftira ve görevi kötüye kullanma suçlarından kamu davası açılması talebinde bulundu.

HAKSIZLIĞA GELEMEDİM

Gaziantep Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi olan Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe, 2008 yılında silahlı kuvvetlerden emekli olduktan sonra 2012 yılında akademik hayata geçti. 2017 yılında sözlü sınav sonucu doçent ünvanı alan ve 7 Nisan 2022’de profesörlük için gerekli bekleme süresini tamamlayan Gökçe’nin bu unvan için kadro açılmasını beklerken farklı süreçler yaşadı. Doç. Dr. Gökçe yaşadığı süreçleri şöyle anlattı;

“Yıllarca terörle mücadelede bulundum, iki kulağımı da kaybettim, ikisinde de işitme cihazı var. Silahlı Kuvvetler üstün cesaret ve feragat altın madalya sahibiyim. Emekli olduktan sonra girdiğim akademik hayatta 2017’de doçent oldum, beş yıllık profesörlük için bekleme süremi 2022’de doldurdum. Bu sürede 2020 yılında yeni rektör atandı. Akademide unvan almak için bekleme süresi bürokratik süreçler nedeniyle normal olduğu için sıkıntı görmedim.

Ancak 29-30 Aralık 2022 tarihinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde kasım ayında doçent bekleme süresi dolan akademisyenler için ilan çıkmasına rağmen benim görev yaptığım bölüm ile ilgili ilan işlemi yapılmadı. Bu durumu bölüm dekanına sorduğumda ‘rektörlüğün YÖK’ten kadro isteğinde bulunduğu ancak bu talebin YÖK tarafından reddedildiği’ yanıtını aldım. Bu arada bana ‘kadrolar isme çıkmaz ihtiyaca binaen çıkar. Siyaset biliminde ihtiyaç yok’ yanıtı verdiler.

Ben de o zaman ‘İhtiyaca binaense, iktisat bölümünde sekiz profesör, uluslararası ticaret bölümünde beş profesör var. Bizimle iş yükleri aynı ama siyaset biliminde bir profesör var. Bize neden kadro çıkmıyor.’ dedim. YÖK kurum içi yükselmelerde kadro sıkıntısı yok istediğiniz gibi yapabilirsiniz demesine rağmen bunu yapmadılar. Bunun üzerine ben CİMER’e durumu bildiren bir şikayet dilekçesi yazdım. Ama bu dilekçeye verdikleri yanıtta bunların hepsini inkar ettiler. Bu sorunlar devam ederken Gaziantep Üniversitesi Rektörü tarafından gıyabımda bir çok yerde ’28 Şubatçı, PKK’lı, FETÖ’cü gibi ithamlarda bulunduğunu duydum. Benim için kasıtlı olarak kadro açmadığını düşündüm. Bütün bunlardan sonra bunca yıldır devletine milletine hizmet etmiş ve etmeye devam eden bir kişi olarak haklarında şikayetçi oldum.”

DAVA AÇILMASI TALEP EDİLDİ

Doç. Dr. Gökçe’nin avukatı tarafından verilen şikayet dilekçesinde de olaylar anlatılırken, “Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ın Doç. Dr. Gökçe hakkında bir çok kişinin tanık olacağı şekilde “28 Şubatçı, PKK’lı, Fetö’cü” şeklinde ithamlarda bulunduğu” iddiasına yer verilerek hakaret ve iftira, profesörlük kadrosunun açılmaması nedeniyle görevi kötüye kullanma suçunun oluştuğu belirtilerek kamu davası açılması talep edildi.

İDDİALARA YANIT YOK

Patronlar Dünyası, iddialarla ilgili görüşünü almak için Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ın makamını aradık. Rektörün şehir dışında olduğu belirtilirken konuyla ilgili tarafımıza dönüş yapılmadı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir