Şirketler ve kamu ödeme yapamıyor

Enerji dalında yaşanan kriz büyüyor. TEİAŞ özel dağıtım şirketlerine ödemesi gereken yaklaşık 1 milyar lirayı ödeyemiyor. 17 dağıtım şirketinin de kamuya ödemesi gereken 6 milyar lira borcu birikti. Elektrik üretim maliyetlerinin düşmemesi durumunda yıl sonunda şirketlerin borcunun 50 milyar lirayı bulacağı söz ediliyor.

Ucuz ve kaliteli olacağı  vaadiyle yapılan güç özelleştirmeleri zıt tepti. TEİAŞ özel dağıtım şirketlerine ödemesi gereken yaklaşık 1 milyar lirayı ödeyemiyor. 17 dağıtım şirketinin de kamuya ödemesi gereken 6 milyar lira borcu birikti. Elektrik üretim maliyetlerinin düşmemesi durumunda yılsonuna kadar şirketler toplam 50 milyar lira meblağında borçlanacak.

SEKTÖR AÇMAZDA

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, “Yanlış özelleştirme siyasetleri ve yanlış kararlar, 10 yılda güç kesimini çıkmaza soktu. Borç yükü artan özel dağıtım şirketleri TEİAŞ’a, iletim bedeli ödemelerini durdurdu. TEİAŞ da kapasite dayanağı kapsamındaki ödemeleri finansal sıkışıklık gerekçesiyle özel üretim şirketlerine vermiyor.

Milyarlarca lirayı bulan borç bölümde açmaz yaratıyor” dedi. Elektrik dağıtımının tamamının ve üretimin de yüzde 85’inin de özelleştirildiğini hatırlatan Akın, arz güvenliği sağlanması hedefiyle yapılan kapasite sistemi destekleme ödemelerinin durduğunu belirtti.

Ahmet Akın

Arz güvenliği hala sağlanamadı

Ödemelerin Şubat 2022’den bu yana yapılamadığını anlatan Ahmet Akın, TEİAŞ’ın yapamadığı ödeme meblağının 1 milyar lira civarında olduğu belirtti. Akın, şöyle konuştu: “Özel dağıtım şirketlerinin de kamuya yapması gereken ödemeleri askıda kaldı. Türkiye genelinde 21 dağıtım şirketinden 17’si TEİAŞ’a borçlu. Yalnızca 4’ü iletim bedeli ödedi. Tedarik şirketleri de elektrik üretim maliyetleri ile ulusal tarife kaynaklı fark nedeniyle Mayıs 2022’ye kadar 23 milyar lira meblağında borçlandı. Ne faturalar düşüyor, ne de dal ülkede arz güvenliğini sağlayacak bir yapıya kavuşuyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.