Sırbistan-Kosova krizi: ‘Bu sorunu yalnızca Erdoğan’la Putin çözebilir’

Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Lideri Prof. Dr. Hasan Oktay, Sırbistan – Kosova hududunda yaşanan gelişmeleri kıymetlendirdi.

Ukrayna krizinin akabinde balkanlarda yeni bir kıvılcım beklendiğini bildiren Oktay, “Birinci Dünya Savaşı da bir Sırp öğrencinin cinayet işlemesiyle başlamıştı. Yeni bir dünya savaşının tetiğini Sırplar çekecek mi sorusu dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Kosova, Sırbistan’dan en son ayrılan devlet olarak Sırbistan tarafından tanınmadığı için Sırbistan ile Kosova ortasında birçok kriz kelam konusu. Bunlardan bir tanesi de Kosova’nın kuzey batısında Mitroviça Sırp nüfus kendisini Kosova’ya değil hala Sırbistan’a ilişkin hissediyor” açıklamasında bulundu.

TEMEL SORUN BAĞIMSIZLIK

Kosova’nın Sırbistan’dan giriş yapan bütün araçların süreksiz Kosova plakası kullanması gerektiğiyle ilgili bir karar çıkardığını hatırlatan Oktay, “Kosova’daki sarp kökenli insanların Kosova’yı devlet olarak benimsemesi için yapılan bu düzenlemeye reaksiyon olarak bölgede gerginlik oluştu. Bunun temelinde yatan Kosova’nın Sırbistan’dan ayrılması ve Sırbistan’ın Kosova’yı tanımaması. Kosova’da Müslüman ve Arnavut nüfusun fazla olması ve ABD’nin NATO üssünün bölgede olması” sözlerini kullandı.

“BU SORUNU FAKAT ERDOĞAN’LA PUTİN ÇÖZEBİLİR”

Prof. Dr. Oktay, Türkiye’nin burada üzerine düşen kıymetli misyonları olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Önümüzdeki günlerde Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşecek olması. Kosova krizini gündeme getirme sürecini hızlandıracak. Zira bu sorunu lakin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Putin çözebilir. Kosova’daki bu gerginliğin Bosna Hersek’e sıçraması kelam konusu. Şu anda Bosna Hersek’in Sırp Cumhurbaşkanı Milorad Dodik’in, kendi devir başkanlığında Bosna Sırplarını Sırbistan’a bağlamak için Kosova krizini tırmandıracaklar. Kosova krizinde ortaya çıkacak olan sonuçlardan hareketle tahminen önümüzdeki günlerde Bosna Hersek’in bölünmesiyle karşı karşıya kalacağız.”

“BALKANLARDA YİNE TÜRKÇE KONUŞULMASI İÇİN TÜRKİYE BARIŞI TESİS ETMELİ”

Türkiye’nin Müslüman azınlıklarını ve Türk unsularının bölgede sağlıklı bir biçimde yaşayabilme ismine barışı tesis etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Oktay, “Tekrar Türkçe’yi Balkanlarda konuşur hale getirmeli. Şayet Türkçe’yi orada tekrar konuşur hale getiremezsek Balkanlardaki Müslümanlar bu gerginlikte kendilerine yeni sığınacak limanlar bulacak” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.