Petrolde Çin tesiri: Brent petrol ne kadar oldu? (1 Ağustos 2022)

Petrolde tüm dikkatler OPEC+ toplantısına çevrilirken, Çin’den gelen zayıf datalar petrol fiyatları üzerinde haftanın birinci süreç gününde aşağı istikametli bir baskı oluşturdu.

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran, ABD ham petrolü Temmuz ayında neredeyse yüzde 7 düştükten sonra haftanın birinci süreç günü 97 doları gördü. Brent petrol ise 103 doların altında.

Hafta sonu dataları, Çin fabrika faaliyetlerinde sürpriz bir daralmaya işaret ederek Pekin’in Covid-19 kısıtlama tercihinin maliyetini göstermiş oldu.

Commonwealth Bank of Australia Madencilik ve Güç Emtiaları Araştırma Yöneticisi Vivek Dhar, “Çin’in imalat PMI’ındaki düşüş, muhtemelen petrol fiyatlarındaki düşüşün merkezinde yer aldı” dedi. Dhar, Çin’deki durumun, global emtia tüketiminin zayıflamaya devam edeceği tasasını yine canlandıracağını söyledi.

ÇARŞAMBA GÜNÜ TOPLANIYORLAR

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+, bu haftaki toplantıda ABD’nin daha fazla arz talebine karşın Eylül ayı için petrol arzını sabit tutmayı kıymetlendirecek.

Petrol piyasalarında OPEC+ toplantısından hudutlu bir üretim artışı kararı çıkabileceği söz ediliyor.

OPEC+ geçen ayki toplantısında Temmuz ve Ağustos ayı için daha evvel açıkladıkları günlük 648 bin varillik üretim artışı gayelerini değiştirmeden uygulamayı kararlaştırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.