Ordu’da selin yaralarını sarmak için ağır mesai

İlçe genelinde dün akşam saatlerinde tesirli olan sağanak yağışın artması sonrası metrekareye 170 kilodan fazla yağmurun düşmesiyle oluşan sel Kurtluca, Başönü, Bolluk, Şentepe, Kaynartaş, Özpınar ve Fatih Mahallelerinde oluşan heyelanla birlikte 8 mesken ziyan gördü.

Yaşanan sel felaketi sonrası Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan, Ordu Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Lideri Abdülkadir Hatipoğlu, Ordu Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Lideri Seyfettin Bilkay, İkizce Belediye Lideri Osman Telaş ile birlikte afet bölgelerini yerinde inceledi. Sel sonrası ziyan gören 8 konut ve kimi tarım alanlarında hasar tespit çalışmaları devam ederken, afeti meskenlerinde yaşayan vatandaşlara ise besin ve temel gereksinim yardımı yapıldı.

“20 iş makinesi 40 işçiyle müdahale ediyoruz”
Selin vurduğu bölgede incelemelerini tamamlayan ve gerekli her türlü dayanağın sağlanacağını tabir eden Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan, “Metrekareye 170 kilogram civarında bir yağmur düştü. Bu yağmurun bir anda tahliyesi sırasında da hasarlar meydana geldi. 8 hanede yaşayan vatandaşlarımız eşyaları ve besin unsurlarıyla ziyan gördü. Büyük hayati tehlike atlatan vatandaşlarımız var. Bu selle birlikte 50 civarında heyelan ve yıkıntı meydana geldi. Yollar, menfezler ve fındık bahçelerinde uçma meydana geldi. Vatandaşlarımızın yanındayız. Dün gece yağmurun dinmesinden itibaren bütün takımımızla birlikte alandayız. Ordu Büyükşehir Belediye Liderimiz Mehmet Hilmi Güler’in talimatları doğrultusunda İkizce Belediye Liderimiz Osman Kaygı’nın da iş birliği ile afet bölgesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 20 iş makinesi ve kamyon 40 civarında da işçimiz kesintisiz bir halde hizmet ediyor. İnşallah en kısa müddette yaraları sararak bölgeyi ulaşımıyla, suyuyla ve elektriği ile kesintileri ortadan kaldırarak vatandaşlarımızı huzurlu bir ortama kavuşturmak için daima birlikte çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“Ailelerimizin her türlü gereksinimleri karşılanıyor
Seli birebir yaşayan ailelerin her türlü temel muhtaçlıklarının giderildiğini söz eden İkizce Belediye Lideri Osman Dert, “Dün akşam saat 20:00 civarlarında başlayan 45 dakikalık ağır bir yağış sürdü. Bölgesel olarak 8 tane mahallemizi etkiledi. Akşam saat 21:30 prestijiyle Büyükşehir Belediye Liderimiz Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla genel sekreterimiz, daire liderlerimiz bu saate kadar vatandaşlarımızın mağduriyetleri ile ilgilendiler. 8 tane konutumuzda su baskını vardı ve şu an gerekli temizlikleri yapılıyor. Ailelerimiz akrabalarına yerleştirildi ve bütün muhtaçlıkları karşılandı. Şuanda mağduriyet yok. 20 iş makinemiz ve 40 çalışanlarımızla birlikte büyükşehirimizin dahilinde güzelleştirme çalışmalarımız devam ediyor. Yeniden ilçe kaymakamımız Ali Can Yıldız ile birlikte sabah saatlerinde dört farklı bir kurul kuruldu. Kaymakam beyefendi tüm gereksinimleri kurulla birlikte tespitini yaptırdı” diye konuştu.

“73 yaşındayım bu türlü sel hiç görmedim”
Fındık bahçesinde oluşan heyelandan ve meskenini vuran selden etkilenen Mehmet Yıldız ise “Fındık bahçelerimde bayağı bir ziyan var. Oturduğum meskenimi daima su bastı. Dışarı çıkıp seli gördüğümde kendimle bir arada konutu terk etmek durumunda kaldım. 72 yaşındayım ben hayatımda bu türlü bir sel daha evvel hiç görmedim” halinde konuştu.
Selin vurduğu alanlarda güzelleştirme ve hasar tespit çalışmaları ise hala devam ediyor.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.