NASA paylaştı: Kainatın en derin manzarası

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre ötedeki James Webb teleskobunun kaydettiği imajları paylaştı.

NASA’nın Avrupa ve Kanada uzay ajanslarıyla ortak çalışmasının eseri olan Webb teleskobu, bugüne kadar yapılmış en büyük ve güçlü fakat 31 yaşında olan, çalışma ömrünün sonuna yaklaşan Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olarak görülüyor.

Webb’in 6 aylık hazırlık periyodunun tamamlamasının akabinde yayınlanan birinci renkli imajlar, gelecekteki bilim misyonlarının başlangıcını temsil edecek.

Uzayın gizemlerine kapı aralayan teleskobun “net ve âlâ odaklanmış” imgeler yakalayabildiği ve beklenenin üzerinde optik performans sergilediği bilgisi paylaşıldı.

Bu vakte kadar en gelişmiş uzay teleskobu olarak bilinen James Webb’in sunduğu imgeler, kozmosun oluşumu ve muhtemel öbür yaşanabilir gezegenlerin keşfi için kıymet taşıyor.

Teleskobun 13,5 milyar yıl evvelki Büyük Patlama’dan sonra birinci oluşan yıldızların ışığını yakalayarak cihanın tarihinin tüm evrelerini incelemesi amaçlanıyor.

GÖRÜNTÜLER ABD LİDERİ BİDEN’A DA İZLETİLDİ

Görüntüler, ABD Lideri Joe Biden’a Beyaz Saray’daki bilgilendirme toplantısında gösterildi.

Jamess Webb Teleskobu’nun çektiği öbür görsellerin ise bugün NASA tarafından yayınlanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.