Mazot fiyatlarına yapılan artırımlar balıkçıları da vurdu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla geçen yıl 28 vilayette balıkçıların meselelerini dinleyen Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, artan mazot fiyatı nedeniyle balıkçılığın bitme noktasına geldiğini söyledi.

Karadeniz, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“4 LİTRE MAZOT ALAMAYIP AVINI ÇEKEMEYEN BEŞERLER VAR”

“Türkiye’de balık dönemi 1 Eylül’de açılacak. Ancak kıyı balıkçılarımız döneme devam ediyor. Kıyı balıkçılarımızın mazotla ilgili çok büyük derdi var. Şu anda ben biliyorum ki Demirci köyün limanında 4 litre mazot alamayıp da avını çekemeyen beşerler var. Bu beşerler, geçim derdindeler, çocuk okutuyorlar, konut geçindiriyorlar. Türkiye’de 30 TL’yi aşan bir mazotla balıkçının şu anda yola çıkma imkanı yok. Zira insanların alım gücü azaldıkça, mazot fiyatları arttıkça balık fiyatları yükselse vatandaş balık yiyemeyecek. Balığı tutsa balığı ne yapacak? Balıkçı çok güç durumda.

“MAZOT, TÜRKİYE’DE ŞU ANDA BALIKÇILIĞI BİTİRME NOKTASINDA”

Ben, 28 ile gittim. Sayın Genel Başkan’ımız bize talimat verdi. Dedi ki ‘Türkiye’de büyük bir sorun var. Kıyısı olan bütün vilayetlere git, raporunu tut. Bunun sonunda da denizcilik ve balıkçılık bakanlığını kuracağız’. Biz de yola çıktık. Memnun olan bir kişi olmaz mı? Herkes mutsuz. Bu fiyat artışlarından, ağ fiyatlarının artışlarından, ne bileyim Toplumsal Güvenlik Yasası’nın balıkçılar üzerinde çok aksi tesir yaratmasından, aklınıza gelebilecek meslekten, her şey çok. Mazot, Türkiye’de şu anda balıkçılığı bitirme noktasında. Biz, bunu bitirmeyeceğiz. Balıkçımızın, Türkiye’nin dört bir yanında hepsinin gerisindeyiz. Bunu da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde defaten söylüyorum. Yine söylemeye başlayacağım. Balıkçıya sahip çıkmak zorundayız. Çıkmazsak balıkçı bu faturayı ağır öder, ödetir de.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.