Konut fırsatçıları cezalandırılacak

Konut finansman paketleri açıklandı. Düşük faizli kredilerle konut almanın önü açıldı. İnşaat dalına ve vatandaşlara kolaylık sağlanması için getirilen bu takviye, fırsatçıların iştahını kabarttı. Kamu bankalarının devrede olduğu yeni finansman paketinin açıklanmasının akabinde konut fiyatları süratle yükseldi.

Uzmanlar artık konut fiyat artışlarının iktisadi boyutu aşarak ahlaki boyuta ulaştığını söylediği bu şartlarda, fırsatçılık yapanlar ticari işletmelere para cezası uygulanacağı açıklandı. Ayrıyeten resmi süreçlerde emlak kıymetinin gerçek beyan edilmemesinin de incelemeye alınacağı duyuruldu.

Özel takım kuruldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Kontrol Şurası bünyesindeki özel takım konutta faiz indirimi sonrasında durumu fırsata çevirmek isteyen inşaat şirketleri ve emlakçıları tespit etti.

Faiz indirimini fırsata çevirenlere karşı tedbir alınacak

Şura, indirimini fırsata çevirip, fahiş fiyat artışları yaparak vatandaşların mağduriyetine sebebiyet veren, vergisel kayıp ve kaçakçılara yol açanlara müsamaha gösterilmeyeceğini açıkladı.

Vatandaş fırsatçılara karşı korunacak

Yapılan çalışmalarda vatandaşları korumak için fırsatçılara yönelik her türlü tedbirin alınacağı kaydedildi.

30’ları bulan ani fiyat artışları tespit edildi

Bir günde yüzde 30’a yakın artırım yapan fırsatçılara ceza verilecek. Bu gayeyle, Konsey bünyesinde oluşturulan özel bir takım tarafından yürütülen çalışmalarda online satış platformlarından temin edilen bilgiler, mükelleflerin vergi beyan ve bildirimleri, tapu ve banka üzere bilgiler çapraz formda tahlil edildi.

İnşaat ve emlakçılara faal inceleme yapılacak

Tahlil sonucunda riskli olduğu bedellendirilen inşaat şirketleri ve emlakçılar hakkında, süratli vergi inceleme süreci başlatılacağı belirtildi.

Satış bedellerini hakikat beyan etmeyenlere ceza kesilecek

Fahiş fiyat artışlarının dışında gayrimenkul satışlarını gerçek satış bedelinin altında beyan eden yahut hiç beyan etmeyenler hakkında da gelir yahut kurumlar vergisi, katma bedel vergisi, tapu harcı olmak üzere vergi tarhiyatlarının yapılacağı ve cezaların kesileceği öngörülüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.