Kırmızı bültenle yakalanan, Haiti Devlet Lideri’ne suikast şüphelisinin iadesi reddedildi

Öldürülen Haiti Devlet Lideri Jovenel Moise’e düzenlenen suikastın faillerinden olduğu gerekçesiyle hakkında kırmızı bülten bulunan ve İstanbul Havalimanı’nda yakalanan şüphelinin Haiti’ye iadesine ait talep, mahkemece reddedildi.

AA’nın haberine nazaran, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuklu bulunan Samır Nasrı Salem Handal’a Sincan Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanıldı.

Şüphelinin avukatları Mahmut Barlas ile Tuğçe His Köksal’ın ve İngilizce bilen tercümanın hazır bulunduğu duruşmada, Haiti isimli makamlarından istenen yazının dava belgesine ulaştığı bildirildi.

Mahkeme heyetinin, 65 yaşındaki zanlının iadesi halinde “ömür uzunluğu kürek cezası”na alternatif ceza çeşidi ve ölçüsüne dair Haiti’den garanti istendiği, gelen yanıtta da 60 yaşının üzerindeki bireylere kürek cezası verilmediği, şüphelinin ağır işte çalıştırılmaktan muaf olduğunun belirtildiği aktarıldı.

‘YARGILAMA SÜRERKEN INTERPOL KARARI KALDIRILDI’

Zanlının avukatı Köksal, müvekkilinin transit geçerken İnterpol kararı münasebet gösterilerek yakalanıp tutuklandığını ve yargılama sürerken İnterpol kararının kaldırıldığını hatırlattı.

Bu karara karşın müvekkilinin tutukluluğunun devam etmesinin tüzel olmadığını belirten Köksal, şu anda Haiti’de iç karışıklık bulunduğunu, son olaylarda 54 kişinin ömrünü yitirdiğini, iadeyle ilgili şartların bu halde kıymetlendirilmesi gerektiğini söyledi.

SAVCI İADESİNİ İSTEDİ

Duruşmada temele ait görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, şüphelinin ağır işte çalıştırılmaktan muaf olduğu belirtildiğinden Haiti’ye iadesine ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Söz verilen Samır Nasrı Salem Handal, polisin hakkında yanlış bir suçlama yaptığını savunarak, bu nedenle İnterpol kararının da kaldırıldığını tabir etti.

Şüphelinin öteki avukatı Mahmut Barlas da son günlerde Haiti’de önemli bir ayaklanma çıktığını, hapishanelerde insanların açlık, susuzluk ve bakımsızlıktan öldüğünün raporlarla ortada olduğunu kaydetti.

Tekrar kelam alan Avukat Tuğçe His Köksal, müvekkilinin iade edilmesi halinde “devlet liderine suikasta yardım” hatasından yargılanacağını ve yüzde 99 ihtimalle insan haklarına alışılmamış bir cezaya maruz kalacağını savundu.

Duruşmada son kere savunması sorulan Handal ise “Masumum, adil yargılanmak istiyorum. Adalet istiyorum” diye konuştu.

Kısa bir ortanın akabinde belgeyi karara bağlayan mahkeme, şüphelinin ülkesine iadesinin oy çokluğuyla reddine karar verdi.

Mahkeme’nin tahliyesine hükmettiği sanık Samır Nasrı Salem Handal, kararı tercümanın çevirisiyle SEGBİS’ten üzerinden öğrendikten sonra kendisini yere atarak sevinç gözyaşı döktü.

TALEPNAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan talepnamede, Ürdün nüfusuna kayıtlı kuşkulu Samır Nasrı Salem Handal’ın, maktul Jovenel Moise suikastına ait “suç örgütü mensubu olmak, cinayet, cinayete teşebbüs ve soygun” kabahatlerinden kırmızı bültenle milletlerarası düzeyde arandığı belirtilmişti.

Talepnamede, şüphelinin Türkiye’ye 15 Kasım 2021’de hava yoluyla giriş yaptığı ve isimli makamlar tarafından yakalandığı, tıpkı gün Haiti’ye iade edilmesi emeliyle süreksiz olarak tutuklandığı aktarılmıştı.

İade evrakının Adalet Bakanlığı’na gönderildiği belirtilen talepnamede, buna nazaran, 6-7 Temmuz 2021 gecesi silahlı şahısların Haiti Devlet Lideri Jovenel Moise’nin özel mülkiyetine girdiği, Devlet Lideri’ni öldürüp eşini yaraladıkları, meskenden pahalı eşya ve kıymetli evrakı da aldıkları, bu şahısların birçok yakalanırken kuşkulu Handal’ın da bu olaya karışanların ortasında olduğu anlatılmıştı.

Talepnamede, Cezai Bahislerde Memleketler arası İsimli İş Birliği Kanunu’nun “rızaya dayalı iade usulü” uygulanarak kuşkulu tarafından kabul edildiği takdirde, bu kanun ve Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası antlaşma kararlarına nazaran iade talebinin kabul edilebilir olduğuna karar verilmesi istenmişti.

Şüphelinin isteğe dayalı iade metodunu kabul etmemesi halinde, mahkeme tarafından iade yargılamasının tutuklu olarak yapılması ve antlaşma kararlarına nazaran iade edilebilirliğine karar verilmesi istenmişti.

CEZASI ÖMÜR UZUNLUĞU KÜREK

Mahkeme heyeti, evvelki celselerde şüphelinin Haiti’ye iade edilmesi halinde verilebilecek cezasının ne olduğunu Haiti isimli makamlarına sormuştu.

Haiti isimli makamlarından alınan cevaba nazaran, şüpheliye isnat edilen hataların Haiti’deki karşılığının ömür uzunluğu kürek cezası olduğu tabir edilmişti.

Öte yandan şüphelinin avukatı, müvekkili hakkındaki kırmızı bülten kararının kaldırılması için İnterpol’e başvurmuştu.

İnterpol, 8 Nisan’da üye ülkelerin kuşkulu hakkındaki bilgilere erişiminin bir sonraki incelemeye kadar kaldırılmasına karar vermişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.