Kiev Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Kiev Boryspil Uluslararası Havaalanı
İçindekiler

Kiev Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri Borispol Havaalanı Kiev Şehir Merkezi Ulaşım1. Tren / Borispol Express2. Otobüs / SkyBus3. Otel Karşılama Hizmeti / Hotel PickUp4. Taksi Zhuliany Havaalanı Kiev Şehir Merkezi Ulaşım1. Troleybüs2. Taksi Özetle Kiev Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Ukrayna’nın başkenti ve en büyük kenti Kiev ülkede en çok turist çeken şehir aynı zamanda. Yakınlığı, ucuzluğu ve bir de vize gerektirmemesi sebebiyle Türk seyahat seveler arasında da son derece popüler bir destinasyon. Dolayısıyla kente ilk defa giden, veya daha önceden gitmiş olsa da ilk defa havaalanından şehre ulaşım konusunda bilgiye ihtiyaç duyanlar için Kiev Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi gerekli oldu.

Kiev’de Borispol ve Zhuliany olmak üzere iki havalimanı var. Borispol Havaalanı büyük havayollarının uçtuğu, kentin ana havalimanı olmakla birlikte Zhuliany Havaalanı kente daha yakın mesafede. Ancak her iki havaalanından da Kiev şehir merkezine uygun fiyatlı ve konforlu ulaşım seçenekleri oldukça yeterli. Hadi daha fazla oyalanmadan alternatiflere bakalım.

Kiev Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri

Kiev havaalanında özel araçla şehir merkezine ulaşm

Kiev Havalanı’ndan otelinize giderken taksi, otobüs, tren bulma detaylarına uğraşmak istemiyorsanız veya fazla valiz, çocuklarla seyahat gibi hareketlerinizi kısıtlayan sebepleriniz varsa Kiev Havaalanı şehir merkezi ulaşım paketleri sizin için ideal bir çözüm olabilir. Bu konuda birkaç önerim:

Borispol Havaalanı’ndan Otelinize Özel Transfer: 1, 2 veya en fazla 3 kişilik gruplar için ücreti 35 Euro olan hizmete havaalanında karşılama ve konforlu araçlarla otelinizin kapısına ulaştırılma dahil. Daha önceden bu hizmeti almış kullanıcıların 5 üzerinden 4,7 puan verdiği paketi havaalanında oyalanmadan, yorulmadan oteline geçmek isteyen herkese tavsiye ederim. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Zhuliany Havaalanı’ndan Otelinize Transfer: 1, 2, 3 veya en fazla 4 kişilik gruplar için ücreti 25 Euro olan transfer hizmetine havaalanında karşılama ve otelinizin kapısına kadar bırakılma dahil. Son 24 saate kadar ücretsiz iptal etme opsiyonu, hızlı onay, kolay rezervasyonavantajları da var. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Borispol Havaalanı’ndan Otelinize Transfer: En fazla 4 kişiye kadar olan gruplar için 27 Euro ücreti olan servis havaalanında şoförünüz tarafından karşılanma ve otelinizin kapısına bırakılmayı kapsıyor. Yeni bir hizmet olduğu için çok fazla kullanan olmamış ancak paketi almış olan 11 kullanıcı 5 üzerinden 4,9 puan vermiş. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Borispol Havaalanı Kiev Şehir Merkezi Ulaşım

Kiev Boryspil Uluslararası Havaalanı

Kiev’in 35 kilometre güney doğusunda yer alan Borispol Havaalanı kentin ana ulaşım noktası aslında. Türkiye’de THY ve AtlasJet uçuşları da bu havalimanına yapılıyor. Havaalanında B, D ve F olarak adlandırılan 3 terminal mevcut ve bu terminaller arasında otobüslerle ulaşım sağlanıyor.

Borispol Havaalanı Kiev şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise tren, otobüs ve taksi, araç kiralama gibi alternatiflerden oluşuyor.

1. Tren / Borispol Express

Kiev havaalanı şehir merkezi arası ulaşım havaalanı treni

Borispol Havaalanı Kiev şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden tren ile Pasazhyrskyi Tren Garı’na 40 dakikada ulaşım mümkün. Dolayısıyla hızlı seçeneklerden birisi bu.

24 saat boyunca hizmet veren Boryspil Express trenleri geceleri saatte bir, gündüz ve akşam saatlerinde ise yarım saatte bir kalkıyor.

Kişi başı 80 UAH ücreti olan tren biletlerini havaalanının 14 no’lu çıkışından ulaşabileceğiniz otomatik makinelerden kredi kartı kullanarak alabilirsiniz. Buradan da trene geçiş sağlıyorsunuz.

2. Otobüs / SkyBus

Kiev havaalanı ulaşım otobüs seenekleri

Kiev Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasındaki diğer toplu taşıma alternatifi ise belediye otobüsleri.

B ve D terminallerinin çıkışından kalkan Sky Bus otobüsleri Kharkivska (Kharkiv) Metro İstasyonu ve Pasazhyrskyi Tren Garı’na uğradıktan sonra yolculuğunu Pivdenny Tren Garı’nda sonlandırıyor.

06:00 – 22:00 saatleri arasında 15 dakikada bir kalkan otobüslerin sefer sıklığı 22:00’den sonra 45 dakikada bire düşüyor.

Yalnız yolculuk biraz uzun, trafiğe bağlı olarak Borispol Havaalanı’ndan Pivdenny Garı’na ulaşım toplamda 1 saat civarı sürüyor.

Borispol Havaalanı Kiev şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden otobüsün ücreti “Havaalanı -Pivdenny Garı” mesafesi için 100 UAH, “Havaalanı – Kharkivska(Kharkiv) Metro İstasyonu” mesafesi içinse 60 UAH. Biletleri şu linkten * satın alabileceğiniz gibi havaalanında indiğinizde B ve F Terminalleri’ndeki Kiyavia Ofisleri’nden, PrivatBank ve Bank24 makinelerinden de alabilirsiniz.

skybus.kiev.ua/en/across.html

3. Otel Karşılama Hizmeti / Hotel PickUp

Kiev havaalanı ulaşım

Kiev Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında bir göz atıp, değerlendirmeniz gereken diğer bir alternatif de otel karşılama hizmetleri.

Havaalanında yer, yön bulmakla uğraşmak istemeyenler, çocuklarla, yaşlılarla birlikte seyahat ettiği için bazı kolaylıklara ihtiyaç duyanların değerlendirebileceği bu hizmet hakkında detaylı bilgiyi otelinize telefon ederek veya mesaj atarak alabilirsiniz.

Eğer rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız otelin “özellikler” sekmesine bir bakın, hotel pickup hizmeti var mı yok mu orada görebilirsiniz. Genelde fiyat yazmaz, sistem üzerinden otele mesaj atarak fiyat alıp size uygunsa karşılama talep edersiniz.

Böylece pasaport kontrolü ve valiz alımından çıkar çıkmaz şoförünüz sizi karşılar, valizlerinize yardımcı olarak araca götürür ve sonrasında otelinizin kapısına bırakır.

4. Taksi

Kiev havaalanı ulaşım taksi ücretleri

Borispol Havaalanı Kiev şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden taksi hızlı ve konforlu olduğu kadar dikkatli olmazsanız başınızı da ağrıtabilecek bir alternatif.

Öncelikle havaalanından çıkarken valizlerinize yardımcı olmak isteyen, yanınıza kadar gelip “taksi lazım mı” diye soranlardan uzak durun. En iyi ihtimalle normalde ödeyeceğinizin iki katını ödeyerek gideceğiniz yere varırsınız.

Uluslararası uçuşların indiği D Terminali çıkışındaki taksiler havaalanının lisanslı taksileridir, dolayısıyla buraya gitmelisiniz. Ancak buradaki taksilerle bile pazarlık etmeniz gerekebilir zira Kiev diğer Batı ve Kuzey Avrupa şehirleri gibi değil pek.

Normalde Borispol Havaalanı Kiev şehir merkezi ulaşım için taksiye ödemeniz gereken tutar (merkezde ineceğiniz yere göre değişmekle birlikte) 350 – 400 UAH civarında. Ancak daha da güvenli bir yol isterseniz havaalanında UBER kullanarak taksi çağırabilirsiniz. Bu şekilde de aynı mesafeler için 300 UAH civarı yazar.

Zhuliany Havaalanı Kiev Şehir Merkezi Ulaşım

Kyiv International Airport (Zhuliany)

Kiev’in 10 kilometre güney batısında yer alan ve eski adı Sikorsky olan Zhuliany Havaalanı ise neredeyse şehrin içinde. İki terminali bulunan havaalanına Avrupa’nın Wizzair gibi ekonomik havayolları uçuyor, ki Türkiye’den de Pegasus Havayolları’nın uçuşları bu havalimanına iniyor.

Yakınlığı sebebiyle Zhuliany Havaalanı Kiev şehir merkezi ulaşım hem daha hızlı hem de çok daha fazla seçenek mevcut. Tren, trolleybus, taksi minibüsler gibi. Ancak bu alternatifler gerek istasyonların uzak olması, gerek çalışma saatleri sebebiyle her zaman işe yaramıyor.

Dolayısıyla Kiev Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında sizlere sadece işinize yarabilecek seçeneklerden bahsedeceğim.

1. Troleybüs

Kiev havaalanı transfer Trolleybus bilgileri

A ve D Terminalleri’ne 200 metre mesafede yer alan otobüs durağından 9 no’lu troleybüse binerek Lva Tolstogo Square Metro İstasyonu’na, 22 no’lu troleybüse binerek de Shuliavska, Dorohozhychi ve Syrets Metro İstasyonları’na gidebilir, buralardan metroya aktarma yaparak otelinize ulaşabilirsiniz.

Ki biraz aktarmalı da olsa Zhuliany Havaalanı Kiev şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden en ucuzu da bu.

Kiev şehir merkezine ulaşım için en efektif yol ise 22 no’lu troleybüse binerek Shuliavska İstasyonu’nda M1 no’lu metroya aktarma yapmak. Bu şekilde 30-35 dakikada merkeze ulaşabilirsiniz.

Troleybüsler 06:30 – 22:30 arasında çalışıyor ve 15-20 dakikada bir kalkıyor. Metro ise gece yarısından sabah 06:00’ya kadar kapalı. Kısacası bu yolu sadece 06:30 – 22:30 saatleri arasında kullanabilirsiniz.

Troleybüs biletlerini A ve D Terminalleri’ndeki kiosklardan veya araç içindeki şoförden alabilirsiniz ücreti ise 8 UAH. Her durumda bileti araç içindeki makineye okutarak valide etmelisiniz.

Tek binişlik metro bileti de ayrıca 8 UAH ve bunu sadece istasyonlardaki makinelerden ve kiosklardan bir de havaalanında troleybüs bileti aldığınız kiosklardan alabilirsiniz.

2. Taksi

Kiev havaalanına taksi ile ulaşım

Zhuliany Havaalanı Kiev şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden biraz dikkatli olmanız gerekecekse de en hızlısı taksiler. Kiev’de taksiye binerken her zaman dikkatli olmalı ve pazarlık etmelisiniz, bu Zhuliany Havaalanı’nda da değişmiyor.

Taksimetre açmanın nadir olduğu şehirde taksiciler turistlerden mümkün olduğunca fazla para almaya çalışıyor ki lisanslı havaalanı taksilerinde de durum farklı değil. Zaten havaalanında yanınıza yaklaşıp ulaşım teklif edenlerden her türlü uzak durun, başta ucuz görünen rakamlar söyleseler de sonrasında bir sürü şeyi bahane ederek lisanslı taksilerden bile daha fazlasını almaya çalışıyorlar.

Geliş terminali çıkışındaki lisanslı taksileri kullanacaksanız baştan pazarlık etmelisiniz ve Borispol Havaalanı Kiev şehir merkezi ulaşım için 150 UAH normal bir fiyat (merkezde gideceğiniz yere göre biraz daha az veya fazla olabilir).

Taksi ulaşımını daha da güvenli yapmak isterseniz size önerim Uber kullanmanız. Otelinizin konumuna göre taksimetre ne kadar yazarsa o kadar ödersiniz.

Özetle Kiev Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Kiev havaalanı transfer seçenekleri

Kiev Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri diğer Avrupa ve Amerika kentlerine göre biraz daha kafa karıştırıcı olabilir ancak yazıyı okuduktan sonra havaalanında sorun yaşamadan tercih ettiğiniz ulaşım aracına binebileceğinizi düşünüyorum. Hangisi size daha uygun diye karar veremediyseniz eğer;

Kiev zaten pahalı bir şehir olmadığı için bence imkanınız varsa havaalanı karşılama, taksi veya yazının başında bahsettiğim özel transfer paketlerini seçmelisiniz.

Aslında otellerin havaalanı karşılama servisi ve paket transfer hizmetleri taksiye göre biraz daha pahalı görünebilir ancak hem Kiev’de taksiler sürprizlerle dolu olduğundan, hem de havaalanında bir şoför tarafından karşılanıp yol, mesafe derdine düşmeden otelinize ulaşabileceğinizden dolayı bu iki hizmet daha konforlu diyebilirim.

Yine de bütçe sizin için çok önemliyse Borispol Havaalanı Kiev şehir merkezi ulaşım için tren, Zhuliany Havaalanı Kiev şehir merkezi ulaşım için de troleybüs & metro tercih edebilirsiniz.

Kiev Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında kentteki havaalanlarından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yakınlarda buraya bir seyahat planlıyorsanız;

Kiev Gezi RehberiKiev’de Nerede Kalınır?Kiev Gezilecek YerlerKiev’de Ne Yapılır? Kiev’de Ne Yenir?Kiev Alışveriş Rehberi ve Kiev’den Ne Alınır? yazılarını da okumanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir