İngiltere’de yapılan bir araştırmaya nazaran ‘geri dönüşüm işe yaramıyor’

PA Media İngiltere’nin atık plastiklerinin büyük bir kısmı Türkiye’ye gidiyor.

İngiltere’de mayıs ayında etraf örgütlerinin öncülüğünde yapılan “Büyük Plastik Sayımı”ndan çarpıcı sonuçlar çıktı.

Araştırmaya katılan hanelerden haftada 66 kesim plastik atık çıktı.

Araştırmaya öncülük eden etraf kuruluşları Greenpeace ve Everyday Plastic, geri dönüşümün kendi başına bir tahlil olmadığına dikkat çekti. Greenpeace’in plastik aktivisti Chris Thorne, “Bu dudak uçuklatacak ölçüde bir atık” dedi.

Thorne, “Bunu geri dönüşümle halledebileceğimiz söylemi dalın göz boyamasından öteki bir şey değil. Her yıl 100 milyar kesim plastik atık üretiyoruz. Ve geri dönüşüm devede kulak” diye konuştu.

2021 datalarına nazaran ülkede haneler yılda 2,5 milyon ton plastik atık üretiyor. Bunun yüzde 44,2’si geri dönüştürülüyor.

Reuters Birtakım plastik çeşitlerini geri dönüştürmek daha güç.

Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili rapora nazaran tüm plastik çeşitlerini ayrıştırmak ve geri dönüştürmek tıpkı derece kolay değil.

Plastik şişelerin yüzde 61’i, plastik saklama kaplarının yüzde 36’sı ve plastik sinemaların yalnızca yüzde 8’i geri dönüştürülüyor.

Plastik Sayımı’nda çöpe atılan plastiklerin birçoklarının geri dönüştürmesi daha sıkıntı olan yumuşak plastikler olduğu görüldü.

Everyday Plastic’in kurucusu Daniel Webb, BBC’ye açıklamasında, “Geri dönüşüm işe yaramıyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Şayet nitekim geri dönüştürdüğümüzü düşünüyorsak bu türlü devam edelim. Lakin ürettiğimiz ölçüsü azaltırsak attığımız plastiği azaltırız” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Ekim 2021’de bir okulu ziyaretinde çocuklara, “Geri dönüşüm işe yaramıyor. Tahlil bu değil” tabirlerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.