Hollanda’da su kıtlığı yaşanıyor

Hollanda’da devam eden kuraklık nedeniyle resmi olarak su kıtlığı yaşandığı açıklanarak, su dağıtım planı yürürlüğe sokuldu.

Hollanda’da kuraklık nedeniyle su kıtlığı yaşanıyor. Hollanda hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Altyapı ve Su İdaresi Bakanlığı’nın hava sıcaklıklarının artması nedeniyle temmuz ortasından bu yana ülkede su kıtlığı yaşandığını belirttiği aktarıldı.

Su dağıtım planının devreye sokulduğu belirtilen açıklamada, artık belli kriterlerin göz önünde bulundurularak kullanılabilir pak suyun öncelikli yerlere dağıtılacağı söz edildi. Plana nazaran, ülkeyi denizden koruyan baraj, set ve kanalların güvenliğini, tabiata karşı geri dönüşü olmayan ziyanların önlenmesi ile içme suyu ve güç arzını müdafaaya öncelik verilecek. Sanayi, tarım ve başka denizcilik üzere işlerde kullanılan su sıralamaya nazaran dağıtılacak.

“SUYUMUZ DEĞERLİDİR”

Altyapı ve Su İdaresi Bakanı Mark Harbers yaptığı açıklamada, “Hollanda bir su ülkesidir, lakin burada da suyumuz değerlidir” sözlerini kullanarak, nakliye için birtakım kanal kilitlerinin askıya alındığını ve denizden gelen tuzlu suyun, su düzeyleri çok düşük olduğu için birtakım ırmaklara geri aktığını ekledi.

Kuraklığın “doğada giderek daha görünür hale geldiğini” belirten Harbers, “Bu yüzden tüm Hollandalılardan otomobillerini yıkamaları mı yoksa şişme havuzlarını büsbütün doldurmaları mı gerektiğini dikkatlice düşünmelerini istiyorum” dedi.

Şu anda, kömürün Rotterdam’ın iç kesitlerinden Alman çelik üreticilerine ve güç üreticilerine taşınması için değerli bir rota olan Aşağı Ren’deki mavnaların yarı kapasitenin altında çalıştığı belirtildi. Kuraklığın Hollanda’da süratle akut bir sorun haline gelmesi halinde su trafiği sekteye uğrayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.