G7 başkanları: Putin’den hesap sorulacak

G7 ülkelerinin önderleri Ukrayna’nın Kremençuk kentinde 18 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı.

The Guardian’ın haberine nazaran, açıklamada “iğrenç saldırı” sözleri kullanıldı ve olayın “savaş suçu” olduğu söz edildi. Açıklamada, “Bu yırtıcı hücumun suçsuz kurbanlarının yasını tutmak için Ukrayna ile birlikteyiz. Temiz sivillere ayrım gözetmeksizin yapılan hücumlar bir savaş cürmü oluşturur. Rusya Devlet Lideri Putin ve atağın sorumlularından hesap sorulacak” denildi.

G7 önderleri, “Bugün, 124 gündür devam eden Rus saldırganlığı karşısında Ukrayna’ya sarsılmaz takviyemizi vurguladık. Ukrayna’ya ne kadar sürerse sürsün, mali, insani ve askeri dayanak sağlamaya devam edeceğiz. Rusya, Ukrayna’ya karşı acımasız ve anlamsız savaşına son verene kadar dinlenmeyeceğiz” açıklaması yaptı.

G7 ülkeleri Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada’nın başkanları hafta sonu Bavyera Alpleri’nde Elmau Sarayı’nda bir ortaya gelmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.