Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto: PKK yakından izlenecek

Rus tehdidine karşı NATO’ya üye olmak isteyen İsveç ve Finlandiya, terör örgütleriyle ortasına aralık koymadığı için Türkiye’nin pürüzüne takıldı.

Hususla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütlerinin yuvası haline gelen iki ülkenin NATO’ya üye olmasına olumlu bakmadıklarını açıklamıştı.

Türkiye’nin net hali sonrası iki ülkeden gelen yapan açıklamalara bir yenisi daha eklendi.

Finlandiya yapan bildirilerine devam ediyor

Son olarak Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ülkesinin NATO üyelik müracaatına dair değerlendirmelerde bulundu.

Finlandiya ve Türkiye’nin, ülkesinin NATO üyeliğiyle ilgili problemleri çözmesini beklediğine işaret eden Haavisto, bunun birkaç hafta sürebileceğini belirtti.

“Sorunların çözüleceği konusunda iyimserim”

Haavisto, müzakerelerin (Türkiye ile) resmi seviyede devam edeceğini vurgulayarak, “Birkaç gün evvel bunun en azından birkaç gün süreceğini söylemiştim. O yüzden temkinli olmak gerekirse, artık bunun birkaç hafta süreceğini söyleyebiliriz. Meselelerin çözüleceği konusunda optimistim lakin bu bir sorun değil.” tabirini kullandı.

Finlandiya’nın terörizme karşı gayret sicili ele alındı

Bakan Haavisto, Finlandiya ve Türkiye cumhurbaşkanlarının dün yaptıkları telefon görüşmesinde, “Finlandiya’nın terörizme karşı gayret sicilini ele aldıklarını” aktardı.

“PKK’nın faaliyetine müsaade vermemek için üzerimize düşeni yapmaya hazırız”

Haavisto, ülkesinin Türkiye’ye terör örgütü PKK’nın ilişkilerinin daha yakından izleneceğine dair teminat verebileceğine dikkati çekerek, “Türkiye’ye muhakkak bu türlü garantiler verebiliriz. PKK, Avrupa’da terör örgütü olarak kabul edildiği için Finlandiya’da da terör faaliyetine müsaade vermemek için üzerimize düşeni yapmamız değerli.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.