Eski Japonya Başbakanı Abe’nin resmi cenaze merasimi krize neden oldu

Japonya’da hükümet, suikasta uğrayan Eski Başbakan Shinzo Abe için 27 Eylül’de Tokyo’da resmi merasim düzenleneceğini açıkladı. Merasim masraflarının tamamının devlet bütçesinden karşılanacak olması muhaliflerin yansısını çekti.

Seçim konuşması yaptığı sırada silahlı taarruza uğrayarak hayatını kaybeden eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe için düzenlenmesi planlanan resmi cenaze merasiminin ayrıntıları netleşti. Japonya hükümeti, Abe’ye son vedanın 27 Eylül’de Tokyo’daki Budokan kapalı spor salonunda yapılacağını duyurdu.

Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, kararın alındığı bakanlar konseyi toplantısının akabinde yaptığı açıklamada Abe’nin siyaset sahnesindeki sembolik değerine vurgu yaparak, “Ülkenin en uzun müddet vazifede kalan başbakanı olan Abe, başkalarından farklı liderlik maharetleri sergilediği ve bir dizi önemli iç ve memleketler arası sıkıntının üstesinden gelmek için ağır sorumluluklar üstlendiği için bu kararı verdik” sözlerini kullandı. Yabancı devlet adamlarının da davet edileceği merasimin hazırlıkları için hükümet bünyesinde bir sekreterlik kurulduğunu söyleyen Matsuno, merasim masraflarının tamamının devlet bütçesinden karşılanacağını ve mütevazi bir merasim düzenleneceğini de kelamlarına ekledi.

MUHALEFETTEN TEPKİ

Abe’nin resmi cenaze merasimin masraflarının tamamının devlet bütçesinden karşılanacak olması ise muhaliflerin yansısına neden oldu. Muhalefet partileri eski başbakanlar için resmi merasim düzenlenmesini gerektiren bir anayasa kararı bulunmadığına dikkat çekerken, toplumsal medyada ise halkın Abe’nin siyasi mirası, muvaffakiyetleri ve karıştığı skandallar konusunda ikiye bölünmüş olduğu, bu nedenle kararın mecliste tartışılması gerektiği yorumları yapıldı.

Japonya Başbakanlık Ofisi önünde yaklaşık 400 kişinin iştirakiyle gerçekleştirilen protesto gösterisinde konuşan muhalefetteki Toplumsal Demokrat Parti’nin önderi Mizuho Fukushima ise kararı “Anayasa ile korunan fikir ve vicdan özgürlüğünün açıkça ihlali” olarak niteledi.

Modern Japonya tarihinde eski bir başbakan için düzenlenen tek resmi cenaze merasimi, 2. Dünya Savaşı sonrası geçiş periyodunda başbakanlık yapan Shigeru Yoshida için gerçekleştirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.