Esed rejiminin işlediği hatalar savcılıkta

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bakanlığa Esed rejimi güçlerince işlenen muhtemel cürümlerle ilgili kıymetli dokümanlar iletildiği belirtildi.

Açıklamada, çok sayıda fotoğraf ve imajın bulunduğu dokümanların 2013’te Şam’daki Tadamon Katliamı sırasında rejim yanlısı güçlerce işlenen vahşetlere ait olduğu, bu olaylar sırasında onlarca sivilin öldürüldüğü tabir edildi.

“İddia edilen aksiyonların bilhassa insanlığa karşı kabahatler ve savaş kabahatleri olmak üzere, en önemli milletlerarası kabahatleri oluşturması beklenen.” görüşüne yer verilen açıklamada, Dışişleri Bakanlığının olayları Fransa Ulusal Terörle Çaba Savcılığına (PNAT) bildirdiği ve kelam konusu dokümanları de aktardığı kaydedildi.

Açıklamada, “cezasızlıkla gayretin, mağdurlar için adalet meselesi” olduğu ve Suriye’de kalıcı barış inşa etmek için “temel koşul” oluşturduğuna işaret edildi.

Son 10 yılda Suriye halkına karşı işlenen kabahatlerin anımsatıldığı açıklamada, hatalıların adalet önünde hesap vermesi için Fransa’nın seferber olmaya devam ettiği vurgulandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.