Eş-Şebab, Somali-Etiyopya hududundaki köyleri amaç aldı

AA muhabirinin derlediği bilgilere nazaran, örgüt üyeleri, hudut bölgelerindeki Aato, Yeed ve Washaqo köylerini gaye aldı.

Eş-Şebab saldırısına güvenlik güçlerinin karşılık vermesi sonrası çıkan çatışmalarda kayıpların olduğu kaydedildi. Taarruzlarda meyyit ya da yaralı sayısı ile ilgili şimdi bilgi paylaşılmadı.

Somali Başbakanı Hamza Abdi Barre, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, akınların yaşandığı bölgelerde güvenlik tedbirlerinin artırıldığını, Eş-Şebab’a karşı operasyonların düzenlendiğini belirtti.

Sınır köylerine hücumların, Barre’nin Eş-Şebab ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle çaba etmek için güçlü ve kapsamlı operasyon başlatmakta kararlı olduğuna dair dün yaptığı açıklama sonrası gelmesi dikkat çekti.

Mayısta ikinci kere cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Hasan Pir Mahmud, Eş-Şebab ile uğraşta yeni siyaset geliştirdiklerini açıklamıştı.

Ülkenin güney ve orta kesitinde birtakım kasaba ve köyleri elinde bulunduran Eş-Şebab, 2000’li yılların ortalarından bu yana Mogadişu’da kurulan hükümeti yıkmaya çalışıyor.

Örgüt, Somali’nin komşusu Kenya’da da vakit zaman terör aksiyonları düzenliyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.