Emine Erdoğan, Malezya Kraliçesi Tunku Azizah ile bir ortaya geldi

Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi olarak Ankara’ya gelen Malezya Hükümdarı Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah’ın eşi Kraliçe Tunku Azizah ile Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’ni ziyaret etti.

Kütüphanede, birinci olarak Saz ve Kelam Türk Müziği Tarihi Standı’nı gezen Emine Erdoğan ile Kraliçe Tunku Azizah, yapıtlara ait bilgi aldı.

İki önder eşi daha sonra Ender Eserler Kütüphanesi’ne geçerek, buradaki en eski Osmanlıca gastronomi kitaplarının sergilendiği kısmı gezdi. Emine Erdoğan, burada Kraliçe Tunku Azizah’a Malayca Mesnevi ile himayelerinde İngilizce olarak hazırlanan “Asırlık Tanımlarla Türk Mutfağı” kitabını ikram etti.

Emine Erdoğan ve Kraliçe Tunku Azizah daha sonra Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi içerisinde oluşturulan Malezya Kısmı’nın açılışını yaptı. Burada Kraliçe Tunku Azizah’ın hazırladığı gastronomi kitapları da yer alıyor.

Lider eşleri ayrıyeten Çocuk Kütüphanesi ve Divan Salonu’nu da gezerek, bilgi aldı.

– KAFTANLARIN SERGİLENDIĞI DEFİLE

İki önder eşi daha sonra, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türkiye Dokuma Atlası Projesi kapsamında bir ortaya getirilen yöresel dokumaların yer aldığı “Türkiye Dokuma Atlası Sergisi”ni gezerek, dokumalar hakkında da bilgi aldı.

Emine Erdoğan ve Kraliçe Tunku Azizah, akabinde olgunlaşma enstitülerince Türkiye’nin çeşitli yerlerine mahsus kumaşlarla hazırlanan kaftanların sergilendiği defileyi izledi.

Defilede Kraliçe Tunku Azizah’a kızları prensesler Afzan Aminah ile Jihan Azizah, Emine Erdoğan’a da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın eşi Hümeyra Şahin Oktay eşlik etti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.