Elazığ’da tansiyon şikayeti ile hastaneye geldi, böbreğinden tümör çıktı

Elazığ’da ikamet eden 57 yaşındaki Hasan Şahin, yüksek tansiyon şikayeti ile gittiği hastanede, böbreğinde 2 santimetrelik tümör olduğunu öğrendi.

Emekli öğretmen olan 4 çocuk babası Şahin, Üroloji Uzmanı Operatör Dr. Serhat Yentür ve grubu tarafından Laparoskobik Parsiyel Nefrektomi ile tedavi edildi. Şahin’in böbreğindeki tümör, kapalı bir halde temizlendi.

Op. Dr. Yentür, başarılı bir biçimde yapıldığını ve hastanın sıhhatinin yeterli olduğunu söyledi.

“Eğer önüne geçilemez ve berbat huylu olursa bu yayılabilir dediler”

İki hafta evvel yüksek tansiyon nedeniyle kardiyoloji kısmına başvurduğunu kaydeden Hasan Şahin, şu sözleri kullandı:

“Uzman Dr. Murat Harman tedavi yaptı. Bilhassa tansiyon kalbi etkiliyor ve bunun için gerekli tetkikleri yaptı. Sinemalar çekildim ve sonucunda kalp damarlarımda kalınlaşma ve kireçlenme olduğu sonucunu söyledi. Ben bilhassa son birkaç yıldır susuzluktan ötürü böbreklerimde sorun olduğunu söyleyince beni ultrasona yönlendirdi. Ultrason sonucunda üroloji uzmanı operatör Dr. Serhat Yentür ile birlikte geldiler ve ‘Böbrekte önemli bir düşünce görünüyor açıkçası bir tümör var. Bu varken anjiyo yapamayız, kalbi bırakacağız büsbütün böbreğe yöneleceğiz. Gördüğümüz kadarıyla bu tümörün başlangıcı. Bunu kesinlikle önlememiz gerekiyor. Şayet önüne geçilemez ve Allah koruma makus huylu olursa bu yayılabilir’ dediler. Oturup birlikte karar verdik.


“Yapacağım formül yeni bir yöntem”

’Parça alıp patolojiye göndermektense olduğu üzere müdahale edip o bölgeyi alacağım. Parçayı temizledikten sonra göndereceğim. Bu güç bir ameliyat. Yapacağım yol yeni bir sistem. Şayet sonuç berbat gelirse biz aslında işimizi yapmış olacağız’ dedi. Ben de kabul ettim. Kendileri gün verdi ve biz de geldik. Sağ olsun grubuyla birlikte hoş bir operasyon gerçekleştirdi. Ameliyat hoş geçti. Op. Dr. Serhat Yentür ve grubuna, Murat Harman beyefendiye teşekkür ediyorum, sağ olsunlar. Nitekim bu bahislerde uzman tabiplerimiz var.”

“Riskli bir hasta ancak böbreğini korumak istedi”

Operasyon hakkında bilgi veren Op. Dr. Serhat Yentür ise şu sözleri kullandı:

“Hasan Beyefendi 57 yaşında bize sağ böbrekte 2 santimetrelik tümörle geldi. Tetkiklerimizi yaptık. Hasan Bey’in biraz ıstırapları var. Problemleri ise şeker hastası olması, kalple ilgili ezaları var. Anjiyo olması gerekiyor. Bu türlü riskli bir hasta lakin böbreğini korumak istedi.


“Bu ameliyat ürolojinin en güç ameliyatıydı”

Kapalı formülle Parsiyel Nefrektomi dediğimiz yalnızca tümörü alıp böbreği koruduğumuz bir ameliyat tekniği uyguladık. Bu ameliyat ürolojinin en güç ameliyatıydı fakat ameliyatımız hoş geçti. Kalp ve şeker hastalığı dışında hastamızın anatomisini incelediğimizde böbreği besleyen üç tane atardamar vardı. Bu işimizi daha da zorlaştırıyordu alışılmış ki. Lakin Allah’a şükür hastamız başarılı bir ameliyat geçirdi. Bugün ameliyattan sonraki üçüncü günü. Bugün taburcu edeceğiz inşallah.

“Güzel bir kapalı ameliyat oldu”

Teşhis geç devirde yapıldığı vakit tedavisi çok sıkıntı. Bizim ıstırabımız hastamızın şeker hastalığı ve kalp hastalığı olmasıydı. Kalpten anjiyo olması gerekiyor. Anjiyo olsa stent takılsaydı hastamıza bir yıl dokunamayacaktık. Riski göze aldık ve durumu anlattık. Zira bir yıl içinde tümör ilerleyip büyüyüp parsiyel evreyi kaybedebilirdi. Ya da bedene yayılıp tedavi bahtımızı kaybettirebilirdi. Hastamızla oturduk riskleri konuştuk, hastamız da bu riskleri göze aldı. Biz de ona her türlü hususta yardımcı olacağımızı söyledik. Allah’a şükür rastgele bir problem yaşamadık. Hoş bir kapalı ameliyat oldu.

“Kan tahlillerimizin hepsi çok iyi”

Böbrekteki tümörü temizledik fakat böbrek sağlıklı bir halde çalışmaya devam ediyor. Buradaki riskler şu 3 tane atardamar olunca üçünü farklı başka ortaya çıkarmak ve onları süreksiz olarak kapatıp tümörü çıkarıp daha sonra tekrar o kapattığımız damarlara kan akımını sağlamamız lazımdı. Buradaki süremizde yarım saat. Yarım saatten daha uzun olduğunda buradaki böbrek artık işlevini kaybediyor. O da başarılı geçti, böbreğimizde hoş çalışıyor. Şu anda kan tahlillerimizin hepsi çok uygun, idrar çıkışlarımız çok âlâ, hastamız da çok yeterli. Düşünceyi atlattık. Önümüzdeki süreçte hastamız kardiyolojiye gidip kalple ilgili tedavilerini tamamlayacak.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.