Danimarka’yı sarsan hücumda bilanço netleşti

Kopenhag’taki bir alışveriş merkezinde dün yaşanan silahlı taarruzda üç kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Olay, silahlı atakların fazla yaşanmadığı ülkede şok tesiri yarattı.

Danimarka’nın başşehri Kopenhag’taki bir alışveriş merkezinde dün yaşanan taarruzda üç kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Yaralılardan üçünün durumunun da kritik olduğu belirtildi.

Kentin güneyindeki Field’s alışveriş merkezindeki hücum büyük paniğe yol açarken, silahlı olayların fazla yaşanmadığı ülkede şok tesiri yarattı.

Saldırgan yakalanırken polis kapsamlı bir soruşturma başlattı.

Polis, atak sonrasında 22 yaşındaki bir erkeği gözaltına almıştı. Bir görgü şahidi, saldırganın av tüfeği taşıdığını aktardı. Emniyet yetkilileri, bunun bir “terör saldırısı” olma ihtimalini dışlamadıklarını bildirdi.

Çok sayıda kişi panikle kendilerini dışarı attı.

BAŞBAKANDAN BİRLİK ÇAĞRISI

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, saldırganın “etnik Danimarkalı” olduğunu belirterek halka birlik daveti yaptı. Öte yandan ünlü müzikçi Harry Styles’ın dün akşam Kopenhag’da vereceği konser de hücum nedeniyle iptal edildi.

Komşu ülke Norveç’te de geçen hafta bir radikal İslamcı terörist bir gay bara silahlı hücum düzenlemiş ve iki kişi hayatını kaybetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.