Çipras’tan Türkiye’ye dostluk bildirisi

Yunanistan’da ana muhalefet başkanı Aleksis Çipras, ziyaret ettiği Sömbeki Adası’ndan Türkiye’ye dostluk ve diyalog iletisi gönderdi.

Çipras, Sömbeki Adası’nda gazetecilere, Yunan halkının egemenlik ve egemenlik haklarını korumak ismine birlik içerisinde olduğunu belirterek, “Tahriklerin artması için bir neden yok, bilhassa Ege’nin her iki tarafının da istikrar ve barışa muhtaçlık duyduğu bir dönemde” diye konuştu.

İki halk ortasında uzlaşılmayacak bir sorun olmadığını belirten Çipras, “Komşu ülkenin her vakit diyalog ve barışı destekleyen demokratik sivil güçlerine sesleniyorum. Bu uğraş sürdürülmeli. Gerginlik kimsenin yararına değil.” dedi.

Çipras, iki ülke ortasındaki kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) üzere meselelerin milletlerarası hukuk temelinde, Milletlerarası Adalet Divanında çözülmesi gerektiğini savundu.

Dostluk, barış ve istikrarı destekleyen etkinlikler düzenlenmesi için davet yapan Çipras, açıklamasında “Milliyetçilik, her ülkede, yalnızca barış ve toplumsal birlikteliği değil demokrasiyi de tehlikeye sokar.” tabirine de yer verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.