Çin ‘ateşle oynamayın’ uyarısı yapmıştı: Hem Pelosi hem de büyük bir kriz yolda

Karar Haber Merkezi

Dünya gözlerine uzak doğuda yaşanma ihtimali çok yüksek olan yeni bir krize dikti. Pelosi şimdi Tayvan’a yanlışsız hareket ederken, Çin’in bu ziyarete karşı hangi hamleyi yapacağı merak konusu. Çin Tayvan’ı kendi toprağı olarak görüyor ve bu ziyareti ABD“nin Tayvan’ın özgür bir ülke olarak tanımasının birinci adımı olarak kıymetlendiriyor.

Tayvan ABD ile Çin ortasındaki en değerli sorun. Yapılacak her açıklama ağır sonuçlar doğurabilecek bir potansiyel taşırken, Pelosi ziyareti krizi büsbütün tırmandıracak. Pelosi’nin Singapur, Malezya, Güney Kore ve Japonya’ya yapacağı Asya ziyaretine Tayvan’ı da eklediği 19 Temmuz da Finance Times tarafından tez edilmişti.

Ancak bu sav ne yalanlanmış ne de doğrulanmıştı. Pelosi’nin Çin’e karşı bir dayanışma ziyareti olan Asya ziyaretini belgisiz bırakarak, en sonundan gerçekleştirmesi Çin tarafından rencide edici olarak bedellendiriliyor.

Otelde güvenlik tedbirleri alındı

Pelosi’nin son dakikaya kadar çok bilinmeyen tutulan seyahat planına nazaran akşam saatlerinden Tayvan’ın başşehri Taipei’de olması bekleniyor.

Pelosi çarşamba günü parlamento binasını ziyaret edecek ve burada Tayvan Devlet Lideri Tsai Ing Wen’le buluşacak. Pelosi’nin kalacağı otel önünde şimdiden güvenlik önlemleri alınmaya başladı.

Ziyaret iptal edilmişti

Pelosi’nin daha Nisan ayında Tayvan’ı ziyaret edeceğini söylemiş lakin korona rahatsızlığına yakalandığı için bu ziyaret iptal edilmişti.

Pelosi ABD devlet hiyerarşisinde ABD Lider yardımcısından sonra üçüncü sırada bulunuyor. Çin’in bu ziyarete gösterdiği tepki yalnızca Pelosi’nin pozisyonundan kaynaklanmıyor. Çin ordusu tıpkı vakitte 1 Ağustos’ta kuruluş yıldönümünü kutluyor.

ABD’nin ziyaret için bu tarihi tercih etmesi bir provokasyon olarak görünüyor.

Muhalefet ve iktidar çelişti

Ziyaret Tayvan’da iktidarda bulunan DPP tarafından olumlu karşılanırken, Çinle uzlaşma temeline dayalı siyasetler savunan muhalefet partisi KMT ise eleştirel bir hal takınıyor.

ABD Lideri Biden ve danışmanları aslında bu ziyareti tasvip etmiyor. Zira Çinle yeni bir tansiyon istemiyorlar. Lakin Biden Pelosi’yi bu ziyaret planından vazgeçirmek için de fazla gayret göstermedi. Pelosi otoriter rejimlere karşı sergilediği sert tavrıyla tanınıyor. Çin’e karşı yıllardır yaptığı sert açıklamaları var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.