CHP’li Karasu’dan grev yapan 460 çalışana ziyaret

Sivas’ta bulunan Kangal Termik Santralinde çalışan çalışanların başlattığı grev devam ediyor. Grevdeki çalışanları ziyaret eden CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Bizler üzerimize ne misyon düşerse yapmaya hazırız.” dedi.

Sivas’ta Kangal Termik Santralinde çalışan emekçilerin başlattığı grev devam ediyor. Kangal Termik Santrali’nde bir evvelki periyot Tes-İş Sendikası ile patron şirket ortasında imzalanan toplu mukaveleyle emekçiler şu anda minimum fiyatla çalışıyor.

Asgari fiyata yapılan son artırımın akabinde patron şirket birinci olarak personellere yüzde yirmi artırım teklif etmiş, mutabakat sağlanamayınca, ikinci görüşmede bu sefer personellere yılbaşında yüzde 44 artırım yapma teklifinde bulunulmuştu.

İŞÇİLER YÜZDE 50 ARTIRIM TALEP EDİYOR

Enflasyon artışıyla bir arada yılbaşında bile çalışanlar alacakları fiyatın, taban değil sefalet fiyatı olacağını belirterek evvelki gün  akşamdan itibaren işi bırakmıştı. Ortalarında DİSK/Enerji-Sen üyelerinin de bulunduğu 460 emekçi yüzde 50 artırım talep ediyor.

Bugün grevdeki emekçilerle bir ortaya gelen CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Siyasetçinin hedefi kendi seçim bölgesinde yaşanan problemleri sahiplenmektir. Onların sıkıntılarını kendi problemleri olarak kabul etmektir. Biz de bugüne kadar siyasi hayatımızda işçilerin, alın terini akıtanların yanında olmaya çalıştık, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Koşmamız gerekiyorsa sizlerle birlikte koşarız. Üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Her vakit yanınızdayız” dedi.

“BİR PERSONELİN MAAŞI 3 TORBA ŞEKER ETMİYOR”

CHP Milletvekili Karasu, grevdeki personellere yönelik yaptığı konuşmada, “Genel Liderimizden tüm örgütülerimize kadar hepimiz emek çabanızı destekliyoruz. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartların sorumlusu sizler değilsiniz. Türkiye’de 200 lira olan bir torba şeker bir yılda 1400 liraya çıktı.

Sizlerin maaşlarınız artık 3 torba şeker fiyatının altına düşmüş durumda. Sizler de çocuklarınızı okula gönderiyorsunuz, kiranızı ödemeniz gerekiyor. Herkes iktisattaki yangının farkında” tabirlerini kullandı.

İŞÇİ TEMSİLCİLERİ İLE SANTRAL İDARESİ BUGÜN BİR ORTAYA GELECEK

Daha sonra emekçi temsilcileriyle birlikte Kangal Termik Santrali idaresiyle bir görüşme gerçekleştiren Karasu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada personel temsilcilerinin bu akşam termik santral idaresiyle görüşeceğini kaydetti.

Yaşanan sürecin emekçi kazanımıyla son bulacağını kaydeden Karasu, “Bizler üzerimize ne vazife düşerse yapmaya hazırız. Bu akşam personel temsilcileriyle santral idaresi bir ortaya gelecek. Umuyorum ki bu toplantıdan işçilerin lehine bir mutabakat çıkacak” tabirlerini kullandı.

Daha evvel kamuya ilişkin olan Kangal Termik Santrali  2013 yılında AKP iktidarı tarafından özelleştirilirek, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye satılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.