CHP’den TSK’ya iftira atan TTB’ye ‘yanındayız’ mesajı!

TSK’ya ‘kimyasal silah’ iftirası atan Türk Tabipler Birliği’ni (TTB) savunan CHP’den yeni açıklama geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, “CHP olarak demokratik örgütlere ve belediyelere kayyum atanmasına karşı olduğumuz gibi Türk Tabipleri Birliğine (TTB) kayyum atanmasına karşı da tavrımız nettir. TTB’nin yanındayız, dayanışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Şahbaz, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, amaç dışı faaliyet gösterdiği gerekçesiyle TTB Merkez Konseyi Başkanı ve üyelerinin görevden alınması talebiyle açılan davanın yedinci duruşmasının dün görüldüğünü, davanın başkan ve üyelerinin görevden alınması ve yerlerine 5 kişilik kayyum heyeti atanmasıyla sonuçlandığını belirtti.

TTB’nin 70 yıl önce anayasal güvenceyle, kamu kurumu niteliğindeki bir meslek örgütü olarak kurulduğunu bildiren Şahbaz, “Uzun süredir hedef gösterilen ve kapatılması dahi istenen TTB Merkez Konseyi Başkan ve üyeleri hakkında açılan dava hukuki değil, toplumsal muhalefeti susturma, demokratik siyaseti engelleme hedefiyle açılmış siyasi bir davadır.” diye konuştu.

Şahbaz, “Daha önce doğayı, şehirleri korumaya çalışan TMMOB’un yetkilerinin alınması, halkın hukukunu koruyan Barolar Birliğine karşı yandaş barolar kurulması, seçilmiş milletvekilinin hakkını teslim eden Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulması şeklinde hayat bulan hukuksuzluk, bugün TTB’ye yapılmış ve Merkez Konseyi görevden alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

TSK İFTİRACISINA DESTEK MESAJI!

Şahbaz, TTB yönetimine karşı açılan davanın aynı zamanda akademik ve demokratik özgürlüklerin savunulması davası olduğunu söyledi.

TTB’nin susturulmak istendiğini savunan Zeliha Aksaz Şahbaz, şöyle devam etti:

“İnsanlarımızın sağlıklı yaşamı için gece gündüz çalışan, hayatından, ailesinden fedakarlık eden, pandemide olduğu gibi yaşamını ortaya koyan bir mesleğin mensuplarının anayasa ile korunan meslek örgütü olan Türk Tabipleri Birliğine yapılan hukuk darbesi asla kabul edilemez.

Verilen karar ülke demokrasimize kara bir leke, meslek örgütlerine, demokratik kitle örgütlerine, anayasaya, demokratik siyasete bir darbedir. CHP olarak demokratik örgütlere ve belediyelere kayyum atanmasına karşı olduğumuz gibi Türk Tabipleri Birliğine kayyum atanmasına karşı da tavrımız nettir. TTB’nin yanındayız, dayanışmaya devam edeceğiz.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir