Çavuşoğlu: İsveç ve Finlandiya’dan somut karşılık bekliyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti küme toplantısına katıldığı TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müracaatlarıyla ilgili, “Biz bu iki ülkeye yazılı bir halde beklentilerimizi ve tasalarımızı iletmiştik. Onlardan somut bir biçimde karşılık bekliyoruz” diyen Çavuşoğlu, Ukrayna’dan tahıl koridoru oluşturulmasına ait de açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, NATO üyeliği başvurusu yapan İsveç’te terör cezalarının artırılmasına ait yasal düzenleme çalışmasıyla ilgili soruya, “Bu maddeyle ilgili yasanın içeriğine bakmak lazım. Doğal uygulama da kıymetli. Biz bu iki ülkeye yazılı bir biçimde beklentilerimizi ve telaşlarımızı iletmiştik. Onlardan somut bir biçimde yanıt bekliyoruz. Öteki taraftan NATO ile de daima görüşmedeyiz. Cumhurbaşkanımız da kendileri ile görüşüyor. Ben de dün genel sekreterle telefonda görüştüm. NATO sekretaryasıyla da temas halindeyiz. Onların da uğraşları var. Yani biz yalnızca bir yasa değil, hangi hususlarda ne beklediğimizi her iki ülkeye de açıkça, yazılı bir biçimde verdik. Artık onlardan terörle ilgili bu adım olur yahut diğer adım olur yazılı bir biçimde yanıtlarını bekliyoruz” dedi.

‘RUSYA’DAN KARŞILIK BEKLİYORUZ’

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler’in tahıl eserlerine ait planıyla ilgili de, “Şimdi tahılla ilgili tekrar Rusya’dan karşılık bekliyoruz. En son Lavrov ile Ankara’da görüştüğümüzde askerler ve uzmanlar ortasında da görüşmeler oldu. Natürel onların alması gereken talimatlar var. Lavrov’un söylediği üzere, Rusya’nın kendi durumu var. Ancak BM planının işler bir plan olduğunu, yani bunun meşruiyetinin çok değerli olduğunu biz kendilerine anlattık. Ve taraflar anlaşırsa İstanbul’da ayrıntıları görüşmek üzere bir ortaya getirebileceğimizi, daha sonra da burada mutabakat çıkarsa İstanbul’da kurulacak bir merkezde bu işleyişi birlikte takip edebileceğimizi söyledik. Bu zati BM planı. Biz de bunu destekliyoruz” diye konuştu.

Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in Türkiye’ye yönelik tutumuyla ilgili soruya da, “Stoltenberg NATO Genel Sekreteri ve hasebiyle NATO müttefiki olan bir ülkenin, yani Türkiye’nin tasalarını lisana getiriyor. Stoltenberg S-400 ve öbür bahislerde da her vakit samimice niyetlerini açıklayan, bu İsveç ve Finlandiya ziyaretlerinde de Türkiye’nin telaşlarının giderilmesi gerektiğini söylüyor ve öbür taraftan gayret da sarf ediyor. Bizimle de onlarla da daima temasta. Hasebiyle Stoltenberg’in bu gayretlerini, açıklamalarını biz takdire şayan buluyoruz” dedi.

‘MAYINLARIN TEMİZLENMESİ MAKUL BİR VAKİT ALACAK’

Çavuşoğlu, mayınlarla ilgili de, “Mayınların temizlenmesiyle ilgili farklı açıklamalar oldu; fakat BM’nin son planına ve çalışmalarına nazaran bu mayınların temizlenmesi muhakkak bir vakit alacak. Artık mayınların nerede olduğu aşikâr olduğuna nazaran 3 tane limana inançlı sınırlar oluşturulacak. Münasebetiyle mayınların temizlenmesine gerek olmadan bu gemilerin inançlı bir halde Ukrayna’nın arama-kurtarma gemilerinin rehberlik etmesiyle limanlara inançlı bir biçimde gidecek ve limanlardan inançlı bir halde gelecek. Ve inançlı bölgeye geldikten sonra da orada gemilerin denetimi yapılacak. Bu plan işlerse bu türlü bir düzenek oluşturulacak. Lakin şu andaki plana nazaran, mayınların temizlenmesine gerek yok. O mayınların olmadığı bölgelerden inançlı çizgiler açılabilecek” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.