Biden Batı Şeria’da konuştu: İki devletli tahlile bağlılığım değişmedi

ABD Lideri Joe Biden, İsrail ziyaretinin akabinde bugün Doğu Kudüs’te Filistinlilerin tedavi gördüğü Augusta Victoria hastanesini ziyaret etti. Biden, Batı Şeria’da Filistin Devlet Lideri Mahmoud Abbas ile görüşerek ortak basın toplantısı düzenledi.

Batı Şeria Beytüllahim’deki Muqata’a Devlet Başkanlığı Yerleşkesinde konuşan Abbas iki devletli tahlilin tesis edilmesini vurgulayarak “Bölgemizde barış ve güvenliğin anahtarı, Filistin devletini tanımak ve Filistin halkının memleketler arası meşruiyet kararları doğrultusunda yasal haklarını elde etmesini sağlamak ve Filistinli mülteciler sorunu da dahil olmak üzere tüm kalıcı statü problemlerine son vermekle başlar. Bunun yolu ise 1967 sonlarında başşehri Doğu Kudüs olan Filistin devletinin topraklarındaki, topraklarımızdaki İsrail’in işgaline son vermekle başlar” dedi.

“BİZ TERÖRİST DEĞİLİZ”

Abbas, Doğu Kudüs’te ABD konsolosluğunun tekrar açılmasını ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün terörist listesinden çıkartılması gerektiğini belirtti. Abbas “Biz terörist değiliz. Ayrıyeten, Washington’daki FKÖ ofisini tekrar açmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

Başkan Biden, İsrailliler ve Filistinliler tarafından karşılıklı olarak kabul edilen toprak takaslarıyla 1967 sonlarında iki devletli bir tahlile olan bağlılığının altını çizdi.

Joe Biden konuşmasında “Seni tekrar görmek hoş dostum. Birbirimizi uzun vakittir tanıyoruz. Ve bugün Amerika Birleşik Devletleri Lideri olarak sizinle birlikte olmaktan gurur duyuyorum. Ve kendimizi iki devletli tahlilin birinci destekçileri ortasında sayabiliriz. Birleşik Devletler Lideri olarak, iki devletli tahlil maksadına olan bağlılığım bu denli yıldır değişmedi” dedi.

Başkan Biden, Ürdün Haşimi Krallığı’nın kollayıcı olarak değerli rolünü vurgulayarak Kudüs’teki kutsal yerlerdeki tarihi statükoyu müdafaa muhtaçlığının altını çizdi.

DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.