Belgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Belgrad Nikola Tesla Havaalanı merkeze ulaşım
İçindekiler

Belgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri1. Araç Kiralama2. Havaalanı Taksisi3. Halk Otobüsü4. Havaalanı Otobüsü – A1 Mini Bus5. Havaalanı Transfer Hizmeti6. Otel ServisiÖzetle Belgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Kısaca Belgrad Havaalanı olarak bilinen Belgrad Nikola Tesla Havaalanı (BEG) şehrin 18 km batısında Surcin isimli bölgede yer alıyor. İstanbul’dan Belgrad‘a direkt uçuş yaklaşık 1 saat 50 dakika sürüyor.

Türkiye’nin diğer şehirlerinden ise aktarmalı uçuşlar ile Belgrad’a ulaşabilirsiniz. Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için her bütçeye uygun seçenek var.

Bu seçenekler arasında araç kiralama, otobüs, taksi, A1 mini bus isimli havaalanı otobüsüve özel transfer hizmeti bulunuyor. Oteliniz “airport pick up” hizmeti veriyorsa seyahatiniz öncesi otelinizle iletişime geçerek ulaşımınızı bu şekilde de halledebilirsiniz.

Belgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Belgrad havaalanı transferi

Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Bütçe dostu bir seçenek olarak halk otobüsleri tercih edilebilir.

Ulaşımım daha konforlu olsun ama bütçemi de çok zorlamasın derseniz A1 mini bus isimli havaalanı otobüslerini öneriyorum. En hızlı ve rahat şekilde şehir merkezine ulaşmak içinse araç kiralayabilir, taksi kullanabilir veya özel transfer hizmeti veren firmalardan biri ile anlaşma yapabilirsiniz.

Ki yazıya başlarken konfora önem verenler için bu özel transfer seçeneklerinden de bir örnek vermek istiyorum.

Belgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım / Otelinize Direkt Transfer: Belgrad’a gitttiğinizde yer yön bulmakla uğraşmak istemiyorsanız bu uygun fiyatlı özel transfer seçeneği ideal diyebilirim.

1-3 kişilik gruplara 25 Euro karşılığında sunulan bu hizmette havaalanında özel sürücünüz tarafından karşılanıp, hızla ve direkt otelinize ulaştırılıyorsunuz. Kolay ödeme ve hızlı onay da işlemin diğer avantajlarından. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

1. Araç Kiralama

Belgrad Havaalanı araç kiralama

Belgrad Havaalanı şehir merkezi ulaşım için araç kiralamak isterseniz havaalanı içerisinde şubesi bulunan firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Uçaktan indikten sonra Terminal 1 ve Terminal 2′ nin giriş katında firma ofislerini bulabilirsiniz.

Belgrad Havaalanı içerisinde bulunan firmalar arasında Avaco, Avis, BEO, Budget, Europcar, Sıxth gibi birçok kurumsal araç kiralama firması bulunuyor. Bu dünyaca bilinen firmalar haricinde de birçok yerel yine kurumsal olan firma var. Tüm firmalar arasında fiyat kıyaslaması yapmak isterseniz tam listeye şu linkten * ulaşabilirsiniz.

beg.aero/en/strana/8961/rent-a-car

Bu linkte firmaların iletişim bilgilerini ve çalışma saatlerini de bulabilirsiniz. Her firmanın kendine ait kuralları olduğunu unutmayın. Yurt dışında araç kiralamak için gerekli belgeleri bu kurallara göre ayarlamanız beklenecektir.

Araç kiralamak Belgrad’da çok lükse kaçan bir seçenek değil. Uygun fiyatlara araç bulabilirsiniz. Özellikle kalabalıksanız bu seçeneği düşünebilirsiniz ancak şehir merkezinde dar sokaklar ve park yeri seyahatiniz süresince sıkıntı yaratabilir.

2. Havaalanı Taksisi

Belgrad Nikola Tesla Havaalanı şehir merkezi ulaşım taksi

Belgrad Havaalan’ından şehir merkezine taksi ile gitmek hızlı ve konforlu bir seçenek olacaktır. Şehirde havaalanından şehir merkezine ulaşım için uygulanan bir taksi ücret politikası var. Şehri 6 bölge olarak ele alarak her bölge için sabit bir taksi ücreti belirlenmiş. Yani dolandırıcılık mağduru olma gibi bir ihtimaliniz yok.

Havaalanında çıkış kapısının yanında bir taksi danışma masası (taxi information desk) bulunuyor. Taksi kullanacaksanız ilk önce buraya gidip nereye gitmek istediğinizi söylemeniz gerek.

İlgilenen kişi size üzerinde isminizin, gideceğiniz yerin ve taksi ücretinin olduğu bir fiş veriyor ve sizi sırada müsait olan ilk taksiye yönlendiriyor.

Kendi başınıza herhangi bir taksiye binerseniz dolandırılma ihtimaliniz olduğunu unutmayın çünkü her taksi firması bu sabit ücret politikasına tabii değil.

Nikola Tesla Havaalanı’ndan 2. Bölgede yer alan şehir merkezine taksi ücreti 1800 Dinar. Kimi araçlar bagaj sayınıza göre ekstra 100 dinar isteyebilir.

3. Halk Otobüsü

Belgrad Havalimanı otobüs ile merkeze ulaşım

Belgrad Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda otobüs tüm seçenekler arasında en uygun fiyatlı olanı 72 numaralı otobüs hattı şehir merkezinde bulunan Zeleni Venac Meydanı’na gidiyor. Yolculuk yaklaşık 40-50 dakika sürüyor.

Pazartesi-Cuma günleri arası neredeyse her 30 dakikada bir sefer var. İlk sefer sabaha karşı 04.50, son sefer 00.00. Cumartesi-Pazar günlerinde de sefer saatlerinde çok azalma olmuyor sadece 08.00-12.00-15.00-18.00 saatleri hafta içi ikişer sefer varken hafta sonu tek sefere düşüyor.

Bileti otobüse binmeden önce havaalanı çıkışında bulunan büfeden alırsanız 89 RSD, otobüs içerisinde alırsanız 150 RSD.

4. Havaalanı Otobüsü – A1 Mini Bus

Belgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en popüler seçenek A1 isimli otobüsler denilebilir. Hem ucuz hem konforlu hem de hızlılar.

72 numaralı halk otobüslerine nazaran sefer saatleri daha sık. Ayrıca zamanlama konusunda da daha dakikler. A1 mini bus kullanmak için direkt havaalanı çıkışında bulunan durakta beklemeniz yeterli olacak. Yolculuk ise yaklaşık 30 dakika sürüyor.

A1 otobüs hattının son durağı şehir merkezinde bulunan Slavija Meydanı. Otobüs yol boyunca iki durak üzerinde daha duruyor. Bu duraklardan biri New Belgrade (Yeni Belgrad) bölgesindeki Pariske Komune Caddesi.

Bu durak Fontana durağı olarak da anılıyor. İkinci durak da Belgrad Tren İstasyonu. Konaklayacağınız yerin hangi durağa daha yakın olduğunu önceden araştırırsanız işiniz kolaylaşacaktır.

Otobüs neredeyse haftanın her günü 7/24 çalışıyor yalnızca 03.00-04.00-21.00 saatleri içerisinde sefer yok. Haftanın her günü 22.00-06.00 saatleri arasında her saat başı, 08.00-18.00 saatleri arasında her 20 dakikada bir sefer var. İstisna olarak 19.30 ve 20.30 saatlerinde sefer var ve 07.00’da sefer yok.

Otobüs biletleri, otobüsün içerisinde satılıyor. Bilet fiyatı 300 RSD. Detaylı zaman ve rota çizelgesi için şu linke * göz atabilirsiniz.

beg.aero/upload/a1_map_&_timetable.pdf

5. Havaalanı Transfer Hizmeti

Belgrad Havaalanı şehir merkezi transfer, shuttle

Belgrad Havaalanı şehir merkezi ulaşım ihtiyacınız için özel transfer hizmeti veren firmalarla da anlaşabilirsiniz. Eğer bütçe probleminiz yoksa rahat ve hızlı bir seçenek olabilir.

Anlaştığınız firmanın aracı sizi iniş saatinizde havaalanı çıkışında bekliyor olacaktır. Kalabalık gruplar için de uygun araç tipleri olan firmaları bulmak mümkün.

Bu hizmet için net bir ücret yok. Ücret firmaya, kaç kişi olduğunuza, araç tipine, nereye gideceğinize bağlı olarak değişiklik gösterir.

İnternet üzerinden yapacağınız küçük bir araştırmayla Belgrad’da havaalanı transfer hizmeti sunan firmalar hakkında gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu firmalardan birkaçı: Belgrade Airport Transfer, Airportshuttles, Serbia Tour Operator.

6. Otel Servisi

Belgrad şehir merkezinden Belgrad Havaalanı'na ulaşım

Artık çoğu otelin çok lüks olmasa bile airport pick up hizmeti olarak anılan havaalanı transfer hizmeti bulunuyor. Bu hizmeti misafirlerine az da olsa ücretsiz sunan oteller olduğu gibi belirli bir ücret karşılığında sunanlar da var.

Bu ücret çoğu zaman aynı kulvardaki diğer ulaşım seçenekleri ile aynı veya daha az oluyor. Çok yükünüzün olması, zamanınızın kısıtlı olması veya çocuklarla uğraşıyor olmanız gibi durumlarda bu seçenek mantıklı olacaktır.

Eğer özellikle Belgrad’da havaalanı transfer hizmeti olan oteller peşindeyseniz, bu otelleri Booking.com sayfası üzerinden bulabilirsiniz.

Rezervasyonunuzu yaptırmadan veya yaptırdıktan sonra otelle iletişime geçerek detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer uygun bulup otele rezervasyon yaptırmaya karar verirseniz sonrasında transfer hizmeti için de rezervasyon yaptırmak için otelle Booking.com rezervasyonlarım bölümü üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Belgrad’da konaklama yapılacak bölgeler ve bu bölgelerde her bütçeye göre sıraladığımız oteller hakkında detaylı bilgileri Belgrad’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Özetle Belgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Belgrad Havaalanı şehir merkezi ulaşım

Özetle Belgrad Havaalanı şehir merkezi ulaşım hakkında “oldukça rahat ve bütçe dostu” diyebiliriz. Sırbistan para birimi, Sırp dinarı, Türk Lirası karşısında daha değersiz olduğu için seçeceğiniz her seçenek herhangi bir Avrupa şehrine göre çok daha uygun fiyatlı oluyor. Tabii bu durum üzerinde Belgrad’ın birçok şehre göre ucuz olmasının da etkisi var.

Kendi deneyimime dayanarak 72 numaralı halk otobüsünü veya A1 minibus‘ı kullanmanızı tavsiye edebilirim. Hem oldukça uygun fiyatlılar hem de yolculuk süresi açısından da daha pahalı seçenekler ile neredeyse aynılar.

Dört kişiyseniz taksi de tutabilirsiniz, A1 minibus ile az çok aynı paraya denk geliyor ama dört kişinin bavulu olunca taksiciler sıkıntı çıkarabiliyor.

Belgrad’da gezip görülecek yerlerle ilgili bilgileri Belgrad gezilecek yerler, konaklama ve otel tavsiyelerimizle ilgili bilgileri ise Belgrad’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Şehirde yapılması gereken şeylerle ilgili bilgi ve fotoğraflara ise Belgrad’da ne yapılır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.