Belçika’da Neonazi kümelerin katılacağı müzik şenliği iptal edildi

Belçika’da Flaman bölgesinin bağımsızlığını savunan çok sağ çizgideki Flaman örgüt IJzerwake’nin organize ettiği Frontnacht Şenliği’ne daha evvel verilen müsaade iptal edildi.

Belçika’da Flaman çok sağ kümelerin, çeşitli Avrupa ülkelerinden Neonazi örgütlerle temaslı müzik kümelerinin iştirakiyle düzenleyeceği şenliğe verilen müsaade geri alındı.

Belçika’da Flaman bölgesinin bağımsızlığını savunan çok sağ çizgideki Flaman örgüt IJzerwake’nin organize ettiği ve 27-28 Ağustos’ta Ypres kentinde düzenlenecek Frontnacht Festivali’ne Ypres Belediye Meclisi tarafından daha evvel verilen müsaade iptal edildi.

Hollanda, Almanya ve İtalya üzere ülkelerden gelerek şenlikte sahne alacak müzik kümelerinin Neonazi örgütlerle temaslı olduğu, şenliğin Neonazi ve öbür faşist kümeleri çekeceği, gençlerin radikal ideolojilerden etkileneceği gerekçesiyle iptal edilmesi daveti yapılıyordu.

Çağrıları ele alan ve Belçika istihbarat makamlarıyla da istişarelerde bulunan Ypres kentinin belediye meclisi, bir kere daha yapılan kıymetlendirme sonucunda şenliğin iptal edildiğini açıkladı. Belçika basını, yabancı ülkelerin istihbarat ünitelerinin de şenlikle ilgili tasalarını Belçika’ya bildirdiğini yazdı.

Ypres Belediyesi yetkilileri, şenliğin güvenliğini sağlamak için kâfi polis memuruna sahip olmadıklarını ve kentin prestiji hakkında kaygıları bulunduğunu vurgulamıştı. Şenlik organizatörleri ise iptal durumunda belediyenin iptal maliyetini ödemesi gerekeceğini açıklamıştı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.