Aydın’da tarihi eser kaçakçısı müze müdürüne 79 yıla kadar mahpus istemi

Aydın’da 2 Ocak’ta Mahsun Y.’nin kullandığı araç, Vilayet Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Uğraş Şube Müdürlüğü gruplarınca durduruldu.

Araçta yapılan aramada; klima kolisi içinde, Karaman’dan getirildiği belirlenen, Rönesans’ın öncüsü heykeltıraş Donatello’nun ‘Davut’ isimli heykeli bulundu.

Müze Müdürlüğü ‘sahte’ dedi

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla heykelle ilgili Aydın Müze Müdürlüğü’nden rapor istendiği fakat Müze Müdürlüğü Komitesi tarafından yapılan inceleme sonrası uydurma olduğu ve sahibine iade edilmesi gerektiği tarafında rapor hazırlandı.

Müze Müdürlüğü’nden ‘sahte’ raporu gelmesine karşın polis, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla heykeli bu kez incelenmek üzere Ege Üniversitesi’ne gönderdi.

Tarihi eser çıktı

Üniversitede 2 farklı uzman tarafından incelenen heykelin, tarihi eser olduğu ortaya çıktı.

Eski Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız’ın kolluk güçlerine verdiği, ‘Davut’ heykelinin geçersiz olduğuna dair rapor, soruşturma evrakına girdi.

36 kuşkulu gözaltına alındı

Teknik ve fiziki takip sonrası 21 Mart’ta harekete geçen gruplar, Aydın başta olmak üzere Ankara, Amasya, Aksaray, Karaman, Kayseri, Mersin, Muğla, Samsun, Yalova ve Zonguldak’ta evvelden belirlenen adreslere eş vakitli operasyon düzenledi.

Aralarında Abdülbari Yıldız, eşi ve kimi müze çalışanları ile etkin misyon yapan 2 polis memurunun da bulunduğu 36 kişi, gözaltına alındı.

17’si hür kaldı

Şüphelilerin konut, iş yeri, araba ve üzerlerindeki aramalarda 2 dedektör ve 1 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Abdülbari Yıldız’ın eşi dahil 17 kuşkulu, süreçlerinin akabinde özgür bırakıldı.

4 tutuklama

Yıldız, Müze Müdür Yardımcısı Erkan D., Vilayet Emniyet Müdürlüğü Terörle Şube Müdürlüğü’nde vazifeli polisler Muhammed Dağ ve Hamdi T. ile Fahrettin K., Emrah A., Mahsun Y., Adem D., Kamil Ç., Hüseyin Ş., Bahattin Y., Halil İbrahim Çelikyön, Mevlana Ş., Aydın U., Süleyman T., Çağlar A., Levent Demirci, Salih G. ve Ünsal K. ise 25 Mart’ta adliyeye sevk edildi.

Müşteri arıyorlardı

‘2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Muhafaza Kanunu’na muhalefet’, ‘rüşvet’, ‘ihaleye fesat karıştırma’, ‘resmi dokümanda sahtecilik’ hatalarından hakim karşısına çıkarılan Abdülbari Yıldız, Muhammet Dağ ile Levent Demirci ve Halil İbrahim Çelikyön tutuklandı.

Muhammet Dağ’ın, Karaman’dan getirilen ‘Davut’ heykelini, Yıldız ismine satmak için müşteri aradığını itiraf ettiği öğrenildi.

Diğer 15 kuşkulu ise isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı.

İddianame hazırlandı

4’ü tutuklu 36 kuşkulu hakkında; ‘örgüt kurma ve üye olma’, ‘irtikap’, ‘rüşvet alma ve verme’, ‘kaçak tarihi eser hafriyatı ve sondajı yapma’, ‘define arama’, ‘2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Muhafaza Kanununa aykırı ‘hareket etme’, ‘resmi ve özel dokümanda sahtecilik’ suçlarından iddianame hazırlandı.

İddianamede eski Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız için yasal müsaade ve prosedürler olmaksızın yüzey araştırması yaparak, definecilik faaliyetinde bulunduğu; rüşvet aldığı, müze müdürlüğü bünyesindeki direkt alım ihalelerinde usulsüzlük yapıp, maddi menfaat sağladığı tespitlerinin yapıldığı belirtildi.

Heykelin meskene giriş-çıkış imajları var

Ayrıca Yıldız’ın kültür ve tabiat varlığı niteliğindeki heykeli satmaya çalıştığı istikametinde de tespitler olduğuna dikkat çekildi. Yıldız’ın ‘bülüklü’ diye tabir edilen heykel niteliğine sahip tarihi yapıtı meskeninde sakladığı ve satışı için uğraş gösterdiği de belirtildi.

Heykelin, Yıldız’ın meskenine giriş- çıkış imajlarının bulunduğu da vurgulandı.

Heykelin ayrıyeten Aydın’a getirilmesi, saklanması ve satışı konusunda Yıldız’ın ortalarında 2 polisin de olduğu birtakım şahıslarla görüşüp, talimatlar verdiği bilgisi yer aldı.

Bilirkişi heyeti onayladı

Heykelle ilgili Aydın Arkeoloji Müze Müdürlüğü’nden istenilen rapora Yıldız’ın talimatıyla tarihi eser niteliğinde olmadığı ve sahibine iade edilmesi gerektiği istikametinde rapor verildiği de kaydedildi.

Ancak daha sonra İzmir Onarım ve Konservasyon Bölge Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi’ndeki 3 öğretim görevlisinden oluşan uzman heyetinden farklı ayrı alınan 2 raporda heykelin, tarihi eser niteliğinde olduğunun ortaya çıktığı iddianamede belirtildi.

79 yıla kadar mahpusu istendi

DHA’nın haberine nazaran iddianame, Aydın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

‘Örgüt kurmak ve yönetmek’ ile de suçlanan Abdülbari Yıldız’ın 79 yıla kadar mahpusu istenirken, öteki sanıklar için ise 2 yıldan 52 yıla kadar değişen mahpus cezaları talep edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.