AVM kiralarına kanuna karşıt dev artırım

Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, idare heyeti başkanlığını yaptığı AVM’deki mağazaların kiralarına yüzde 98.2 oranında artırım bindirdi. TÜİK bu yıl kira artış oranını yüzde 34.5 olarak belirlerken, Borçlar Kanunu’nun 344. hususu de yıllık kiranın 12 aylık TÜFE artışına nazaran yapılmasını öngörüyor. İnanç vermeyen TÜİK sayılarına Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki AVM idaresi de uymadı ve bunun üç misline yakın artırım uyguladı.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine nazaran, AVM’de Aralık 2021’de 12 bin 770 lira olan 57 metrekarelik bir yerin aylık kirası 25 bin 308 liraya yükseldi. İşletmeciler, yüksek artırıma itiraz ederek “Kira uyarlama” davası açtı. Ankara’nın en büyük AVM’lerinden biri olan Oran semtindeki Panora Alışveriş Merkezi’nde, Aralık 2021’de 12 bin 770 lira olan bir yerin aylık kirası, artışın akabinde 25 bin 308 liraya yükseldi. Birçok mağaza ve dükkan sahibi yüksek artırıma isyan ederek, Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu ve “Kira uyarlama” davası açtı.

Panora AVM’de yemek katında 57 metrekarelik bir restoran işleten Mustafa Avcı, kiralara yapılan artırıma, tüm esnafın reaksiyon gösterdiğini ve 15 yıllık kiracılık periyodunda birinci defa dava açmak zorunda kaldığını belirterek şunları söyledi:

KÂFİ KÂRLILIK MAZERETİ

‘ESNAFIN YANINDA DURMASI GEREKİRKEN ARTIRIM YAPIYOR’

Panora AVM’de yaşanan sıkıntıları anlatan restoran işletmecisi Mustafa Avcı, yeni fiyat düzenlemesine bütün AVM esnafının reaksiyon gösterdiğini söyledi. Mevzuyu yargıya taşıdıklarını belirten Avcı, “Kirayı vaktinde ödemeyenlere aylık yüzde 2 faiz uyguluyorlar. Elektrik faturalarımıza da BEDAŞ’tan aldıkları ünite fiyat üzerine ek yapıyorlar. Ticaret Bakanlığı’nın kanunla belirlediği ünite fiyatlarına fahiş sayılar yansıtarak bizleri mağdur ediyorlar. Asıl üzücü taraf da bu AVM’nin idare heyeti liderinin; esnafın bizatihi yanında durması gereken TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu’nun olmasıdır” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.