Ahmet Türk: Gazetecilerin tutuklanmasına sessiz kalmamak lazım

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan 16 gazeteciyle ilgili konuşan Ahmet Türk, “Haksızlık, zulüm, hukuksuzluk nereden gelirse ve kime karşı yapılırsa yapılsın sessiz kalmamak lazım” dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 8 Haziran’da gözaltına alınan 20’si gazeteci 22 şahıstan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Lideri Serdar Altan, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, Xwebûn Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş ile gazeteciler Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Sevinç Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin 16 Haziran’da tutuklanmıştı. Gazetecilerin tutuklanmasına münasebet olarak yaptıkları haber ve programlar gösterilmişti.

Mezopotamya Ajansı‘ndan Ahmet Kanbal‘a konuşan Ahmet Türk, gerçekleri lisana getiren gazetecilerin sindirilmesi ve susturulması kapsamında bir operasyon yapıldığını söyledi. Türk, “Kürt medyası yahut gerçekleri yazan demokrat medya susturulmak isteniyor. Amaç haline getirilmek isteniyor” dedi.

Türkiye’de bugün siyaset, siyaset ve yargının emsal bir akılla yürütüldüğünü belirten Türk, kendisinin de birçok programda tutuklanan kimi gazeteciler ile birlikte olduğunu söyledi.

‘BİR OPERASYON OLARAK KIYMETLENDİRMEK LAZIM’

Kürt gazetecilerin Kürt siyasetçilerle, Türkiye’deki sıkıntıları lisana getirenlerle, sivil toplum örgütleriyle programlar yaptıklarından ötürü maksat haline getirildiklerinin altını çizen Türk, “Bir yerde bütün bunların önüne set çekmek için yapılan bir operasyon olarak kıymetlendirmek lazım” tabirlerini kullandı.

Yaşananlara karşı daha örgütlü bir çalışmanın yapılması, halkın bütün hukuksuzluklara karşı ses yükseltmesi gerektiğini vurgulayan Türk, “Nerden gelirse gelsin, kimden gelirse gelsin, bu hususta sessiz kalmamak lazım. Medyaya yapıldığı vakit sessiz, öbür şeye yapıldığı vakit sesini çıkaran bir siyaset anlayışı var Türkiye’de” diye konuştu.

Türk, “Haksızlık, zulüm, hukuksuzluk, nereden gelirse ve kime karşı yapılırsa yapılsın, sessiz kalmamak lazım. Buna karşı çıkmak lazım. Şayet Türkiye’de hakikaten bu türlü kamuoyu oluşursa, sivil toplum örgütleri bu mevzuda ortak kararlı bir halde bütün bu haksızlıklara karşı ortak seslerini yükseltirse, inanıyorum birçok şey değişir” sözlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.