5-9 Haziran Haftası Veri Gündemi: Enflasyon ve Sanayi Üretim Öne Çıkıyor, Kabine Piyasayı Etkileyecek

Yeni haftada yurt içinde yeni Kabine’nin piyasaya etkileri ile enflasyon ve sanayi üretimi verileri takip edilecek.

Yurt dışında öne çıkan veriler hizmet sektörü PMI, ABD fabrika siparişleri, Almanya fabrika siparişleri, dış ticaret, sanayi üretimi, Çin dış ticaret, tüketici ve üretici fiyatları, Euro Bölgesi üretici fiyatları, perakende satışlar ve final GSYH olacak.

Avustralya ve Kanada merkez bankalarının faiz kararları da piyasaların bekleyeceği gündem maddeleri olarak takvimde yer alıyor.

5 Haziran Pazartesi yurt içinde 10:00’da TÜİK, enflasyon açıklayacak.

En son tüketici fiyatları aylık yüzde 2,39 artarken, yıllık artış oranı yüzde 43,68’e gerilemişti. TÜİK’in doğal gazı Mayıs ayında ücretsiz verilmesi nedeniyle sıfır fiyat yöntemi açıklaması, ekonomistlerin tahminlerinin düşük olmasına yol açtı. Tüketici fiyatlarıyla birlikte her zaman olduğu gibi yurt içi üretici fiyatlarını da yayımlanacak. 

Almanya’nın dış ticaret rakamları, Avrupa’dan ilk beklenen veri olacak. İsviçre’nin enflasyon rakamları yayımlanacak. İspanya, İtalya, Fransa, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere için hizmet sektörü PMI rakamları sırayla açıklanacak. Piyasalar öğle saatlerinde Euro Bölgesi için üretici fiyatları verilerine odaklanacaklar. 

ABD imalat sanayi sektörünün görünümü açısından önemli bir veri olan fabrika siparişleri açıklanacak.

6 Haziran Salı yurt içinde TCMB, her enflasyon verisinin ardından olduğu gibi “Aylık Fiyat Gelişmeleri” ile ilgili değerlendirmesini yayımlayacak. TOBB sanayi kapasite raporları verileri açıklanacak. TCMB, reel efektif döviz kuru verilerini yayımlayacak.

Asya’da günün beklenen kararı Avustralya Merkez Bankası(RBA) tarafından açıklanacak.

7 Haziran Çarşamba yurt içi piyasalarda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Mayıs ayına ilişkin nakit gerçekleşmeler açıklanacak.

Asya’nın beklenen verisi Çin’in dış ticaret rakamları olacak. 

Avrupa’da günün ilk önemli verisi Almanya’nın sanayi üretimi olacak. 

Güney Amerika’nın en büyük ekonomisi olan Brezilya’nın enflasyon rakamları açıklanacak.

Kanada Merkez Bankası(BoC), faiz kararını açıklayacak. BoC, son iki toplantısında faiz oranını piyasa beklentileri doğrultusunda değiştirmedi.

8 Haziran Perşembe, TÜİK, finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını yayımlayacak. İSO Türkiye ihracat iklim endeksi açıklanacak. BDDK ve TCMB haftalık verileri yayımlanacak.

Japonya’da önemli veriler ekranlara düşecek; Final GSYH, cari işlemler dengesi, banka kredileri ve haftalık menkul kıymet istatistikleri açıklanacak.

Meksika’da Mayıs ayının tamamı için enflasyon rakamları duyurulacak. Aynı saatte bir başka enflasyon rakamı da Şili’den gelecek. 

ABD Merkez Bankası(Fed), 2023 yılının ilk çeyrek dönemine ilişkin mali hesapları yayımlayacak.

9 Haziran Cuma yurt içi gündemde, TÜİK, Nisan ayına ilişkin sanayi üretimi verilerini duyuracak. 2022 yılına ilişkin hanehalkı tüketim harcamaları rakamlarını da açıklayacak.

Piyasalar haftanın son gününe Güney Kore’den gelecek ödemeler dengesi verileriyle başlayacak. Asya’nın beklenen verisi Çin’in enflasyon rakamları olacak. 

Avrupa için erken saatlerde Hollanda’nın sanayi üretimi ve satış rakamları izlenecek. Bölgede bir başka sanayi üretimi verisi de İtalya’dan gelecek. Rusya Merkez Bankası(CBR) faiz kararını açıklayacak. 

Kanada’dan iş gücü istatistikleri ve ilk çeyrek döneme ilişkin kapasite kullanım oranı verisi gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir